توصیه‌های امام جمعه کرمان به مداحان؛ ‌

مانع ورود انحراف‌ و ‌خرافات‌ ‌به مجالس عزاداری شوید

امام جمعه کرمان گفت: ذاکرین اهل بیت(ع) دارای نفوذ هستند و از این ویژگی می‌توانند در مجالس مانع انحرافات و یا خرافاتی احتمالی بشود.

 مانع ورود انحراف‌ و ‌خرافات‌ ‌به مجالس عزاداری شوید

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی ظهر امروز در دیدار مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) در ابتدای ماه محرم با وی با بیان اینکه ایام محرم متعلق به سیدالشهدا(ع) و ایام حزن و عزا است اظهار داشت: امام حسین(ع)می‌فرمایند که خدایا، خداترسی را به گونه‌ای در من قرار بده که در تمام صحنه‌ها از تو بترسم.

وی با بیان اینکه خداوند تمام صحنه‌های زندگی ما را مشاهده می‌کند و از هر فکری که در ذهن ما خطور می‌کند اطلاع دارد گفت: گاهی اوقات بعضی انسان‌ها اعتقاد ندارند به دیدن خدا و گاهی اعتقاد دارند اما غفلت می‌کنند.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه خداترسی فایده دارد که در ادامه انسان باید خدا را ببیند بیان کرد: امام حسین(ع) در عاشورا این دید‌ را داشت و برای انتقال این دید به ما نیازمند شور‌ و شناخت هستیم.

وی با بیان اینکه مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) به اندازه‌ای که در انتقال شور و شناخت به مخاطب خود سهیم هستند ثواب می‌برند افزود: در ایجاد شور و شناخت در نخستین اقدام باید فردی که این‌کار را انجام می‌دهد نفس وی متفاوت ‌و قوی‌تر از دیگران باشد.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه برای رسیدن به این مقصود نیازمند تزکیه نفس است گفت: نخستین کار یک ذاکر و یک روضه‌خوان این است که بر نفس خود مسلط باشد و ذاکرین در ایجاد شور و شناخت در عزاداران باید سهیم باشند.

وی با بیان اینکه برای ایجاد شناخت باید هر شعر و هر کلمه حساب شده بیان شده و دارای محتوای زیادی باشد افزود: شعری که مداح و ذاکر اهل‌بیت(ع) می‌خواند بسیار در محتوای مجلس تاثیرگذار است بنابراین اشعار ویژه و دارای محتوای ارزشمند در مجالس خوانده شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با اشاره به اینکه ذاکرین اهل بیت(ع) دارای نفوذ هستند و از این ویژگی می‌توانند در مجالس مانع انحرافات و یا خرافاتی احتمالی بشود گفت: دایره نفوذ و استفاده از جایگاه مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) را در روز رستاخیز مشخص می‌کند.

وی با بیان اینکه مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) مجالس را بیش از حد طولانی نکنند گفت: در کار خود وظیفه محور عمل کنیم نه نتیجه محور و باید وظیفه خود را درست انجام بدهیم تا نتیجه‌ای درست بدهد.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) حرف و صحبت‌هایی بزنند که سند داشته باشد گفت: حرف‌هایی که سند ندارند ممکن است باعث دلزدگی عزاداران از مجلس اهل‌بیت(ع) شود پس در مجالس خود مراقب باشیم که چه سخنانی زده می‌شود.


خروج