1399/06/13

برگزاری سوگواره آیین جوش‌زنی ایران در هرمزآباد رفسنجان

دبیر سوگواره آیین جوش‌زنی ایران (هرمزآباد رفسنجان ) گفت: به مناسبت ششمین سال ثبت ملی آیین جوش‌زنی ایران هرمزآباد رفسنجان سوگواره‌ای در دو بخش نوحه جوش و طراحی محرم برگزار می‌شود.

برگزاری سوگواره آیین جوش‌زنی ایران در هرمزآباد رفسنجان

 

 


 

به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرمان، ابراهیم رضوی‌مقدم در نشست خبری سوگواره آیین جوش‌زنی ایران هرمزآباد اظهار داشت: مباحث تاریخی و اسناد زیادی وجود دارد که فلسفه قیام عاشورا را تبیین می‌کند و آگاهی مردم نسبت به این موضوع می‌تواند شبهاتی که گاهی به وجود می‌آید را برطرف کند.

دبیر آیین جوش‌زنی ایران با بیان اینکه هرکسی باید به اندازه توان خود برای ماندگاری قیام عاشورا تلاش کند، ادامه داد: مراسم‌های مختلفی از زمان‌های دور برای عزاداری سید و سالار شهیدان وجود داشته و نسل و به نسل گشته که زنده نگهداشتن این آیین‌ها به نوبه خود نوعی زنده نگه داشتن قیام امام حسین (ع) است.

وی با اشاره به ثبت ملی آیین جوش‌زنی ایران در روستای هرمزآباد تصریح کرد: جوش‌زنی در دوران صفویه در یکی از مساجد قدیمی روستا انجام می‌شد و نظیر آن در جاهای دیگری در کشور هم به‌صورت متفاوت وجود دارد اما سال 94 در هرمزآباد  با حضور مسئولانی از کشور، استان و شهرستان با شماره 544 در میراث ملموس کشور به ثبت ملی رسیده است.

رضوی‌مقدم ادامه داد: پس از رونمایی از سند ثبت ملی این آیین حرکتی شکل گرفت و لازم دیدیم این حرکت را ادامه دهیم که ثابت‌قدم باشیم و شور و شوق جوانان روستا در این خصوص بیشتر شد و سال 95 هم توانستیم تمبر آیین جوش‌زنی را رونمایی کنیم.

وی از برگزاری سوگواره عکس در سال 98 یاد کرد و افزود: 145 عکس به دبیرخانه این سوگواره ارسال شد که حدود 40 اثر حرفه‌ای در دو بخش حرفه‌ای و موبایلی برگزیده شدند.

دبیر سوگواره آیین جوش‌زنی ایران هرمزآباد با اشاره به اینکه هرمزآباد به لحاظ جغرافیایی موقعیت ویژ‌ه‌ای در رفسنجان دارد و ورودی بزرگترین جنگل مصنوعی دست کاشت بشر در دنیا را دارا است، اضافه کرد: آثار تاریخی زیادی در این روستا وجود دارد که در سال 96 مسجدی که مربوط به دوران قاجاریه بوده و آیین جوش‌زنی در آن برگزار می‌شود به ثبت ملی رسید و یک حمام تاریخی هم در روستا وجود دارد که قابلیت ثبت ملی را دارد.

وی عنوان کرد: هرمزآباد با حدود سه هزار نفر جمعیت و تقدیم 24 شهید به انقلاب و اسلام که سه تن از شهدای این منطقه شاخص هستند توانسته بدرخشد و آیین جوش‌زنی این منطقه هم در کشور از جمله برگزاری آن در برج میلاد معرف هموطنان است و قصد داریم در سراسر کشور و حتی خارج از کشور نیز این آیین را برگزار و معرفی کنیم.

رضوی‌مقدم در ادامه با اشاره به اینکه هر ساله آیین جوش‌زنی صبح عاشورا در مسجد بزرگ این روستا برگزار می‌شد و امسال به‌دلیل کرونا این آیین برگزار نشد، گفت: به مناسبت ششمین سال ثبت ملی آیین جوش‌زنی ایران هرمزآباد، سوگواره آیین‌ جوش‌زنی ایران هرمزآباد در دو بخش نوحه‌خوانی جوش و طراحی گرافیکی  محرم شامل پوستر و نقاشی خبر داد.

وی یادآور شد: مهلت ارسال آثار تا  دهم مهرماه است و اختتامیه این آیین 17 مهرماه همزمان با اربعین حسینی برگزار می‌شود و به نفرات برگزیده جوایزی تقدیم می‌شود.

 

 

 

 

 


خروج