1398/10/07

۹ دی یک انتفاضه بود

امام جمعه رفسنجان گفت: ۹ دی حرکت خودجوش مردم‌ براساس باورهای دینی و بینش‌ های سیاسی، حضو در صحنه احساس مسئولیت بود که با بصیرت‌ و ولایتمداری‌ به میدان آمدند و انقلاب را بیمه کرد.

۹ دی یک انتفاضه بود

«حجت الاسلام اصغر عسکری» امروز(شنبه ۷ دی) در جلسه برنامه ریزی ۹ دی با بیان اینکه برخی حوادث در تاریخ بشریت و در تاریخ یک انقلاب ماندگار و نقطه عطف هستند؛ گفت: تجمع ۹ دی همزمان با سراسر کشور در میدان ابراهیم رفسنجان هم انجام می شود.

 

امام جمعه رفسنجان ادامه داد: میلاد حضرت‌ مسیح و آغاز سال میلادی جمعیتی از مردم دنیا؛ جریان بزرگی است و یا هجرت پیامبر گرامی اسلام از مکه به مدینه که به عنوان مبدأ تاریخ مسلمانان شد؛ این هجرت با گذشت بیش از ۱۴۰۰ سال به عنوان جایگاه مهمی برای مسلمانان تلقی می شود.


وی ادامه داد: یا حوادث دیگری مانند جریان عاشورای امام‌ حسین(ع) که نقطه عطفی در تاریخِ نه تنها مسلمانان بلکه تمام دنیا است و دنیا بر مسئله عاشورا نظر دارد و آن را تحلیل می کند همانطور که این جریان حادثه ای نبود که یک روز اتفاق بیفتد و جمع شود بلکه یک سری ریشه ها داشت تا این حادثه پیش آمد و دستاورد و برکات به همراه داشت.

 


امام‌ جمعه رفسنجان خاطرنشان کرد: بسیاری از بزرگان در این رابطه تأملاتی‌ دارند و کتاب ها نوشتند؛ محور عاشورا تصادف ناگهانی نبود که یک روزه یا تا اربعین جمع شود بلکه ریشه هایی وجود داشت تا عاشورا شکل گرفت‌ و نهضت امام حسین(ع) پیامدهایی را به دنبال داشت لذا ۹ دی نیز چنین چیزی با مقیاس کوچکتر بود و انقلاب اسلامی هم که ۲۲ بهمن شکل گرفت و دستاوردهای مهمی داشت؛ برای شکل گیری آن نیز ریشه هایی وجود داشت.

 


وی با طرح سئوال که چه عواملی طی شد تا ۹ دی شکل گرفت؟ عنوان کرد: در این روز برای نسل جوان باید این عوامل و دستاوردهای آن، حضور مردم، ولایت مداری مردم، تجمع عظیم مردم جهت پاسخ دندان شکن به افرادی که ظرف ۴۸ ساعت در عاشورا هتاکی به امام حسین (ع) کردند، آن خیل عظیم جمعیت به میدان آمدند که این عوامل قابل تأمل است.

 


حجت الاسلام عسکری ادامه داد: بعضی گفتند رسانه های بیگانه اعلام کردند نظام، مردم را به خط کرد لذا اگر نظام اینقدر اقتدار داشته باشد که در کمتر از ۴۸ ساعت بتواند ده‌ ها میلیون انسان را به صحنه بیاورد نظام پر قدرت و توانمندی است و در واقع ۹ دی یک انتفاضه بود؛ انتفاضه به معنی جوشش چشمه است، ۹ دی حرکت خودجوش مردم‌ براساس باورهای دینی و بینش‌ های سیاسی، حضور مردم در صحنه احساس مسئولیت بود که با بصیرت‌ و ولایتمداری‌ به میدان آمدند و انقلاب را بیمه کرد همانطوری که نگه داشتن‌ نهضت عاشورا‌ برای مسلمانان پیام دارد زنده نگهداشتن ۹ دی و  پیامدهای این حماسه‌ برای مردم برکات دارد و باید بازخوانی شود.

 


وی اظهار داشت: حضرت زینب(س) بعد از عاشورا چنان سنجیده عمل و با سخنرانی خود از نهضت امام حسین دفاع کرد که کسی نتوانسته در مورد نهضت عاشورا پس از ۱۴۰۰ سال‌ یک ایرادی و برداشت بد از کلمات حضرت زینب(س) بگیرد.

 

مجید فصیحی هرندی، فرماندار رفسنجان هم در این جلسه بیان کرد: آحاد مردم ایران به این بصیرت رسیدند که برای حفظ کشور و حکومت اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی باید حول محور اساسی وحدت حرکت کنند.

 


وی افزود: علیرغم همه تلاش‌ ها در اداره کشور در رابطه با حل مشکلات باید یک جهت حرکت کرد و رسیدن به این هم حول محور وحدت و تبعیت از رهبری میسر می شود؛ روز ۹ دی ماه را می توان بیعت مجدد مردم با ولایت‌ فقیه و پیروی از منویات‌ رهبری دانست و همگی بر این قول متفق باشیم که برای اهدافی که صدها هزار نفر شهید شدند و بسیاری از مردم جانبازی کردند ارزش‌ قائل شویم.

 


فرماندار رفسنجان بیان کرد: این مردم از قبل و بعد از پیروزی انقلاب تاکنون سختی هایی را برای رضای‌ خداوند در جهت آرمان های‌ ارزشمند شهدا تحمل کردند؛ خوب است حول محور رهبری و وحدت حرکت کنیم که در شرایط سخت و دشوار با تصمیماتی‌ که ایشان می گیرند بسیاری  از بن بست ها شکسته می شود و ملت و نیروهای انقلابی راه خود را برای‌ رسیدن به اهداف بلند اسلامی پیدا می کنند و در جهت همان راه حرکت می کنند.

 

 


وی خاطرنشان کرد: ۹ دی از این جهت بسیار اهمیت دارد و حتمًا باید مراقب باشیم که به گونه ای با هم در این روز حضور داشته باشیم و حرکت کنیم که مورد سوءاستفاده دشمن قرار نگیرد.


خروج