1398/07/17

نهضت ترجمه آثار دفاع مقدس برای محافل جهانی از مطالبات رهبری است/ پیوند رسانه و اندیشه مقاومت باید شکل بگیرد

رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس کشور با بیان اینکه جمهوری اسلامی مفتخر به گفتمان مقاومت و پایداری است؛ نیازمندیم ادبیات پایداری را درست بشناسیم ما هنوز پهنای ادبیات پایداری را تئوریزه نکردیم.

نهضت ترجمه آثار دفاع مقدس برای محافل جهانی از مطالبات رهبری است/ پیوند رسانه و اندیشه مقاومت باید شکل بگیرد

سردار داوود عامری، امروز چهارشنبه(۱۷ مهر)در هفتمین کنگره سراسری ادبیات پایداری که در دانشگاه شهید باهنر کرمان در حال برگزاری است؛ گفت: کنگره ادبیات پایداری تلاش می کند زمینه ای فراهم کند که فکر و اندیشه و گفتمان مقاومت تبدیل به اندیشه قابل انتقال شود؛ تفکر مقاومت معرف مردم این سرزمین است و دفاع مقدس آغاز احیای تفکر حماسی ملت ایران پس از 200 سال بود.

 

 

رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس کشور افزود: اگر آن ارزش ها منتقل نمی شود امروز شاهد مقاومت در منطقه نبودیم و این فرهنگ نفس به نفس منتقل شد و دیدیم که یک خاطره و یک بیت شعر معجزه می کند و یک دو بیتی، گُردانی را از خاکریز بلند کرد و خطی را شکست.

 

 

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی مفتخر به گفتمان مقاومت و پایداری است؛ به برگزاری کنگره ادبیات پایداری در کرمان اشاره و تصریح کرد: کار فوق العاده بزرگی است و چیزی کمتر از کار رزمندگان و چکاچک سلاح رزمندگان ما در جبهه مقاومت در کوی و برزن های عراق و سوریه نیست بویژه آنکه توسط کسانی که خود مبارزه را درک کردند، برگزار می شود.

 

 

سردار عامری ادامه داد: از مطالبات رهبری در این سالها این است چرا این ادبیات به جهان امروز منتقل نمی شود و شرایطی ایجاد نمی کنیم که به جهان امروز منتقل شود و چرا ادبیات پایداری ایران را تبدیل به ادبیات شاخص در جهان نمی کنیم؟ برای همین نیاز داریم در پی گام های خوب سالهای گذشته امروز گام های بلندتری برداریم.

 

 

 

وی با افزودن اینکه از دوستان در کرمان خواستیم تا انجمن ادبی دفاع مقدس با حضور همه دانشگاه های کشور شکل بگیرد زیرا اگر این ظرفیت علمی کنار هم قرار گیرد درها را برای جهانی شدن ادبیات دفاع مقدس باز می کند؛ افزود: ابتدا نیازمندیم ادبیات پایداری را درست بشناسیم ما هنوز پهنای ادبیات پایداری را تئوریزه نکردیم.

 

 

رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس کشور تأکید کرد: محتاج تربیت نیروی انسانی و افراد فاضلی هستیم که این مسیر را دنبال کنند و در تلاش برای آماده سازی طرحی هستیم که نسلی از جوانان تربیت کنیم که پرچمدار این ادبیات بزرگ باشد و در کنار این محتاج آن هستیم دانشگاه به بدنه صنعتی این حوزه نزدیک شود زیرا برای صنایع فرهنگی ایران کمتر کار کردیم.

 

 

وی خاطرنشان کرد: ما تجربه کردیم که بعضی از آثار مناسب اگر تبلیغ خوب پای آن باشد و اگر دسترسی آسان بود؛ تبدیل به یک جریان بزرگ می شود و اگر بهترین آثار فاخر در کنار منزل و کتابخانه و در کنار دانشگاه خاک بخورد اتفاق بزرگی نخواهد افتاد؛ پس محتاج آن هستیم دانشگاه به بدنه صنعت فرهنگی این حوزه نزدیک شود و کمک کند این اتفاق بزرگ شکل جدید پیدا کند.

 

 

عامری ادامه داد: در کنار این محتاج شناخت ابزارهای مختلف برای ارتقا این حوزه فرهنگی هستیم به خصوص حوزه رسانه؛ پیوند رسانه و اندیشه مقاومت موضوعی است که باید مورد مطالعه و دقت فراوان قرار گیرد.

 

 

وی با اشاره به اینکه یکی از مطالبات رهبری ایجاد نهضت ترجمه آثار دفاع مقدس و بردن آن در محافل جهانی است؛ گفت: این بدون یک کار علمی دقیق و ایجاد زیرساخت امکان پذیر نیست کما اینکه قبلاً  هم این کار شده اما نتوانستیم آن را منتقل کنیم؛ موضوع دیگر نگاه گسترده به مقاومت و پایداری است زیرا محدود کردن مقاومت به جنگ هشت ساله و به میدان نبرد جبهه ها، جفا به دفاع مقدس و بزرگ ملت ایران است زیرا این ملت 40 سال فقط در مقاومتی بزرگ درگیر بوده که دفاع مقدس یکی از آنها است.

 

رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس کشور با اشاره به موضوع هفتمین کنگره ادبیات پایداری که ادبیات تطبیقی ایران و جهان در زمینه پایداری است؛ تأکید کرد: باید دنیای بیرون از خود را بشناسیم و ادبیاتی که خلق می شود را بدانیم.

 

وی اظهار داشت: به فرموده امام و رهبری جنگ فقط درون جبهه ها جریان نداشت؛ ما 40 موضوع و محیط را شناسایی کردیم که ادبیات پایداری و دفاع مقدس راجع به آنها می تواند حرف بزند؛ همین روزها کتاب اتاق 24 بازنشر می شود که داستان و روایت یک بانوی مهاجر جنگی است که معتقدم به دلیل ویژگی هایی که در داستان و روایت وجود دارد اگر خارج از ایران منتشر شود خواننده بیشتری نسبت به داخل پیدا می کند و این هم بخشی از دفاع و مقاومت ما است.

 

عامری افزود: امروز داستان کوتاه جانباز شیمیایی در سردشت که اگر تبدیل به رمان شود بیشترین خواننده را در اروپا و آمریکا پیدا خواهد کرد اما محتاج یک کار بزرگ در این حوزه است؛ امروز درس 2 واحدی آشنایی با دفاع مقدس برای دو هزار و 100 کلاس در ترم جدید دانشگاه ها پیش بینی شده که محتاح محتوای فاخر برای انتقال و اندیشه است.

 

 

وی با تصریح به اینکه امروز جهان محتاج فرهنگ و پیام نوین و جدی از ما است؛ گفت: به عنوان یک شیعه تنها وظیفه اداره خود را نداریم بلکه باید به آینده انسانیت و سعادت او هم بیاندیشیم و پرچمدار مفاهیم سعادت بخش باشیم.

 

به نقل از خبرگزاری شبستان


خروج