1398/05/30

برگزاری آیین بازسازی واقعه غدیر در روستای «ده‌زیار»؛ خاستگاه تعزیه استان کرمان

همزمان با عید سعید غدیر خم آیین بازسازی واقعه غدیر در ده زیار کرمان برگزار می شود.

برگزاری آیین بازسازی واقعه غدیر در روستای «ده‌زیار»؛ خاستگاه تعزیه استان کرمان

برای سومین سال متولی همزمان با عید سعید غدیر خم آیین بازسازی واقعه غدیر در روستای ده زیار کرمان برگزار می شود.

هوشنگ انکوتی مسئول هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل(ع) روستای ده زیار در این باره گفت: همه ساله به مناسبت دهه ولایت و امامت برنامه های متعددی از جمله جشن بزرگ عید غدیر، آیین حلیم پزی و همچنین مراسم بازسازی واقعه غدیر توسط خادمان هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل(ع) روستای ده زیار برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه جشن بزرگ عید غدیر امشب (دوشنبه 28 مردادماه) از ساعت 21 در مسجد حضرت جوادالائمه(ع) روستای ده زیار برگزار می شود افزود: این جشن با برنامه های متنوع فرهنگ هنری و مولودی خوانی مداحان اهل بیت(ع) در وصف مولا علی(ع) همراه است.

مسئول هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل(ع) روستای ده زیار با بیان اینکه در حاشیه برگزاری جشن بزرگ غدیر آیین حلیم پزی نیز برگزار می شود خاطرنشان کرد: این مراسم با کمک مردم هر ساله باشکوهتر انجام می شود و امسال 8 دیگ حلیم طبخ و صبح روز عید در بین مردم توزیع می شود.

وی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری برنامه های غدیر در جهت گرامیداشت این واقعه عظیم آشنایی نسل جوان جامه با رویداد تاریخی و مهم غدیر است گفت: غدیر عید کمال دین است و بر هر مسلمان و شیعه ای واجب است که از جزئیات کامل این موضوع اطلاع کامل داشته باشد.

انکوتی از بازسازی واقعه غدیر در روستای ده زیار خبر داد و افزود: برای سومین سال متوالی است که واقعه غدیر توسط گروه تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل(ع) روستای ده زیار بازسازی می شود.

مسئول هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل(ع) روستای ده زیار با بیان اینکه کار تمرین برای اجرای این مراسم از حدود یک ماه و نیم گذشته توسط تعزیه خوانان آغاز شده است تصریح کرد: بیش از 300 نفر در اجرای بازسازی واقعه غدیر در ده زیار ایفای نقش می کنند که حدود 30 نفر از آنها نقش اصلی هستند.

وی با اشاره به اینکه تمام امکانات از جمله احشام اسب و شتر برای بازسازی واقعه غدیر استفاده می شود گفت: موقعیت مکانی بازسازی غدیر در محلی بیرون از روستا در نظر گرفته شده تا به مکان واقعی آن زمان شبیه تر باشد.

انکوتی با دعوت از عموم مردم برای شرکت در مراسم بازسازی واقعه غدیر در روستای ده زیار افزود: این مراسم از ساعت 17 روز سه شنبه 29 مرداد ماه در خروجی روستای ده زیار برگزار می شود.

به گزارش ایسنا، روستای ده زیار خاستگاه تعزیه استان کرمان است که همه ساله با برگزاری سوگواره های تعزیه باعث ارتقای سطح کیفی هنر آئینی تعزیه در کشور و استان کرمان شده است

خروج