1398/05/12

عطر حضورت کوچه را پر کرده است

سالها از شهادت شان می گذرد؛ اما مادر به رسم هر ساله هنوز هم مراسم سالگرد برگزار می کند؛ در همان محله قدیمی که نوجوانی احمد و محمود در آن گذشت؛ کوچه را هم به نام شان زینت دادند«شهیدان کمالی» که عطر حضورشان کوچه و محله را پر کرده است.

عطر حضورت کوچه را پر کرده است

سالها از شهادت شان می گذرد؛ اما مادر به رسم هر ساله هنوز هم مراسم سالگرد برگزار می کند؛ در همان محله قدیمی که نوجوانی احمد و محمود در آن گذشت؛ کوچه را هم به نام شان زینت دادند« شهیدان کمالی» واقعاً  هم آبروی محله هستند.

 

جدای از دختران؛ خداوند سه پسر به بانو رضاپور عطا کرد؛ محمود و احمد و منصور؛ دو تا از پسران را تقدیم انقلاب اسلامی کرد و در تمام این سالها هیچکس جز شکر و صبر از این مادر فداکار ندیده؛ مادری که هیچگاه نه منتی بر کسی دارد و نه طلبکار است و برای همین الگوی مادران و زنان محله و بلکه شهر راین است.

 

شهید محمود کمالی در سال ۱۳۴۳ در راین متولد و در سال ۱۳۶۵ در عملیات کربلای ۵ به شهادت رسید و پیکر مطهرش پس از حدود ۹ سال بازگشت؛ شهید احمد کمالی نیز در سال ۱۳۴۱ متولد شد و در سال ۱۳۶۲ در مریوان به شهادت رسید.

 

 

امسال مراسم سالگرد این شهیدان والامقام همزمان با ۳۰ ذیقعده، سالروز شهادت جانسوز جوان ترین امام؛ جوادالائمه علیه السلام و با حضور اقشار مختلف مردم و محمدمهدی زاهدی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

 

 

حجت الاسلام علی اکبر علیدادی سلیمانی با بیان اینکه شهدا در عالم برزخ و قیامت مثل هم نیستند و درجات متفاوت دارند؛ سه معیار برتری انسان ها از دیدگاه قرآن کریم را مورد اشاره قرار داد و در این باره با بیان اینکه «ان اکرمکم عندالله اتقکم» هر که باتقواتر نزد خدا گرامی تر است؛ اظهار داشت: شهیدان کمالی؛ دو شهیدی که هردو مراتب خودسازی و تقوا را دنبال کردند و یکی در حجره و حوزه علمیه و دیگری در معلمی و مسجد پرورش یافت.

 

امام جمعه راین سپس با استناد به آیه دیگری از قرآن کریم که «هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون» گفت: معیار دوم، مرتبه علمی است و در این معیار هم شهیدان کمالی جلو هستند زیرا یکی به لباس معلمی و دیگری در کسوت طلبگی بود و معیار سوم «والسابقون السابقون، اولئک المقربون» است که باز هم می بینیم شهیدان کمالی جوانانی بودند که از دیگران سبقت گرفتند.

 

 

وی در ادامه با بیان اینکه دیدار با خانواده شهدا از برنامه های ثابت مقام معظم رهبری است؛ تأکید کرد: قدر مادر شهیدان کمالی را بدانید؛ دو عزیز تقدیم کرده که امروز از وجود آنان و دیگر شهدا ما در امنیت وآسایش هستیم؛ مادری که با وجود کهولت سن اما سعی می کند نماز جماعت او ترک نشود؛ در مراسم مردم حضور فعال دارد و حقیقتاً مدال دارد و برازنده مادر شهیدان است.‌

 

امام جمعه راین با بیان اینکه خانواده شهیدان کمالی سیر و سلوک شهدا را در تبعیت از اسلام ناب پیاده کردند؛ افزود: این خانواده در خط ولایت فقیه و اسلام ناب همواره استوار بودند.

 

 

حجت الاسلام محمد امیر ابراهیمی هم در این مراسم با تسلیت سالروز شهادت جوادالائمه علیه السلام و اشاره به حدیثی از امام رضاعلیه السلام که فرمود بابرکت ترین مولود در شیعه بوجود نیامده مگر امام جواد؛ بیان کرد: آن امام وقتی به دنیا آمدند که خیلی ها از امامت بعد از امام رضا ناامید بودند زیرا وضعیت به گونه ای بود که امام تا ۴۰ سالگی بچه دار نشدند و از این جهت عده ای به شیعه اشکال کردند و خیلی ها دچار شک و تردید شدندرو آمدند نزد حضرت رضاعلیه السلام که چه کسی بعد از شما امامت را استمرار می دهد که فرمود در موعد خود امامی می آید که آن را استمرار می دهد.

 

 

رییس کل محاکم عمومی و انقلاب کرمان با بیان این مطلب که حتی امام حوادعلیه السلام را مقابل نسب شناسان قرار دادند؛ گفت: هر کس خواسته دنیایی داشته باشد و  به امام جوادعلیه السلام توسل کند بدون شک برآورده می شود؛ امامی که در دوره جوانی به شهادت می رسد و نزدیک ترین فرد او یعنی همسرش قاتل ایشان است.

 

وی در بخش دوم سخنانش با اشاره به اینکه دورانی را از مدرسه و حوزه علمیه و جبهه با شهید محمودکمالی سپری کرده؛ به عبودیت آن شهید اشاره و تصریح کرد: از وضعیت معنوی بالایی برخوردار بود که همواره مرا تحت تأثیرقرار می داد.

 

 

حجت الاسلام امیرابراهیمی با متذکر شدن این مطلب که شهدا بر ما خیلی حق دارند و زنده و ناظر بر همه رفتار ما هستند؛ خاطرنشان کرد: آنها که یا با مسئولیتی که دارند خون شهدا را نادیده می گیرند و یا آنها که دچار گناه می شوند؛ بدانند  یک روزی با شهدا مواجه می شوند.


خروج