1398/05/03
امام جمعه بم:

نماز جمعه باید محلی برای برطرف کردن مشکلات جامعه باشد

امام جمعه بم با بیان اینکه نهاد نماز جمعه و امام جمعه موظف است در راستای برطرف کردن مشکلات مردم آنچه در توان دارد دریغ نکند گفت: تریبون نماز جمعه هیچ گاه جناحی نبوده و به هیچ گروهی وابسته نیست.

نماز جمعه باید محلی برای برطرف کردن مشکلات جامعه باشد

حجت‌الاسلام قاسم دانشی عصر امروز در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه هر کس که دل به ساخت انقلاب اسلامی بسته است در دایره نماز جمعه قرار داشته و در تشکیلات نماز جمعه قرار می‌گیرد اظهار داشت: نماز جمعه منادی وحدت است و تمامی مومنان که ارادت به اهل‌بیت(ع) و مقدسات مذهبی و انقلابی دارند می‌توانند در نماز جمعه خدمت کنند.

وی با اشاره به اهمیت هفته بزرگداشت اقامه نماز جمعه در کشور بیان کرد: به مناسبت پنج مردادماه و سالروز اقامه نخستین نماز جمعه تهران هفته‌ای به همین عنوان نام‌گذاری شده است.

امام جمعه بم با بیان اینکه پنجم مرداد امسال نماز جمعه در کشور چهل ساله می‌شود و در آستانه چهلمین سالگرد اقامه نماز جمعه کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم خاطرنشان کرد: پنجم مرداد 1358 نخستین نماز جمعه کشور به فرمان امام خمینی(ره) توسط آیت‌الله طالقانی اقامه شد.

وی به جایگاه نماز جمعه در ایات و روایات اشاره کرده و افزود: نماز جمعه از جایگاه بسیار ویژه‌ای برخوردار است و در قرآن کریم یک سوره کامل به عنوان جمعه اختصاص پیدا کرده است.

دانشی با بیان اینکه اگر بخواهیم جامعه به تمدن برسد باید از تقوای فردی عبور کرده و به تقوای اجتماعی برسند و فلسفه نماز جمعه نیز رسیدن به تقوای اجتماعی است عنوان کرد: برای چهلمین سال برپائی نماز جمعه برنامه‌های متنوعی تدارک دیده شده که امیدواریم توسط رسانه‎ها بازتاب مطلوبی داشته باشد.

امام جمعه بم گفت: رسانه‌ها در تبیین اهمیت نماز جمعه نقش به‌سزایی دارند و امیدواریم بتوانیم از نظرات و سخنان کارشناسی شده آنها در زمینه نماز جمعه به نحو احسن استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه نهاد نماز جمعه وابسته به یک گروه خاص سیاسی نیست که بخواهیم مبلغ گروهی خاص باشد افزود: هیچ سلیقه خاص سیاسی نمی‌تواند نمازجمعه را وابسته به خودش بداند.

دانشی با بیان اینکه نماز جمعه بعد سیاسی هم دارد و از این جهت بسیار مهم است گفت: نماز جمعه عزای دشمنان  است وظیفه امام جمعه در خطبه پرداختن به امور اخلاقی و معنوی و بعد دیگر آن تبیین مواضع نظام و مقام معظم رهبری و مسائل روز است.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته بزرگداشت نماز جمعه در این شهرستان گفت: نشست با اقشار مختلف مردم، نخستین نشست جمعی از روحانیون شهرستان، نشست با اصحاب رسانه، نشست با جمعی از پزشکان شهرستان و ادای احترام به شهدا در بهشت زهرای این شهرستان از جمله این برنامه‌هاست.

امام جمعه بم از برگزاری گرامیداشت نخستین امام جمعه بم خبر داد و افزود: نخستین امام جمعه بم در امامزاده زید دفن است و این آئین با حضور فرزند ارشد ایشان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه نهاد نماز جمعه و امام جمعه موظف است در راستای برطرف کردن مشکلات مردم آنچه در توان دارد دریغ نکند افزود: اگر بخواهیم در این راستا موفق باشیم باید از تمام ظرفیت‌های بم استفاده کنیم.

امام جمعه بم یکی از عوامل توسعه را نیروی انسانی دانست و افزود: این عامل بسیار مهم است و در شرق استان ظرفیت نسبتا خوبی برخورداریم.


خروج