1398/09/05
معاون حوزه هنری:

موضع تدافعی در حوزه فرهنگ اشتباه است

معاون امور استان‌های حوزه هنری کشور گفت: موضع تدافعی در حوزه فرهنگ اشتباه است و باید موضع حمله بگیریم اما ما در این زمینه همواره شعار می‌دهیم.

 موضع تدافعی در حوزه فرهنگ اشتباه است

 مجید مصلحی در آیین تکریم و معارفه رئیس حوزه هنری استان کرمان اظهار داشت: کار حوزه هنری شامل شناخت، تولید و ابلاغ پیام‌های انقلاب اسلامی از زبان هنر است و ابزار کار ما هنر است و از هنر به‌عنوان یک ابزار موثر کارآمد یاد می‌کنیم.

وی بیان داشت: وقتی واژه انقلاب می‌آید، ممکن است، تغییر یک نظام سیاسی به ذهن آید اما وقتی چهار دهه از انقلاب می‌گذرد، می‌شود از یک جریان تمدنی یاد کرد.

معاون امور استان‌های حوزه هنری کشور اضافه کرد: مفهوم ما از انقلاب اسلامی یک جریان تمدنی‌ست که درون آن سیاست، اقتصاد، هنر، سبک زندگی و همه آن چیزهایی‌ست که با آن سروکار داریم.

مصلحی ادامه داد: نقد، آسیب اجتماعی، دل بزرگ و سینه گشاده داشتن، حرف مردم را شنیدن و نترسیدن از نقد نیز در این جریان وجود دارد و این دامنه فعالیت ما را بسیار گسترده می‌کند و چنین ماموریتی برای حوزه هنری بسیار سنگین است.

وی یادآور شد: حوزه هنری برای تولید پیام در وقایعی که در جهان روی می‌دهد تلاش می‌کند و به طور مثال وقتی رئیس جمهور یک کشوری فکر می‌کند، همه دنیا برای آمریکاست، ما کاریکاتور ترامپیست تولید می‌کنیم و دامنه کار ما بسیار گسترده‌تر از تعاریف ساده است.

مصلحی عنوان کرد: کاری به تعریف هنر و هنر برای هنر ندارم و از هنر برای ارسال پیام استفاده می‌کنیم همان کاری که دشمن با وجود ادعاهایی که درباره هنر دارد، بیشترین استفاده را از هنر برای ارسال پیام می‌کند.

وی با اشاره به اینکه از رشته‌های هنری برای توسعه کار خود استفاده می‌کنیم، اظهار کرد: در 15 سالی که در حوزه هنری هستم تمام صحبت‌های رهبری با هنرمندان را درآورده‌ام که بیش از 90 درصد در حوزه ادبیات پایداری و دفاع مقدس است و نشان می‌دهد این مزیت برتر ماست و اینکه کارهای ما در حوزه دفاع مقدس کار شُسته و رُفته‌ای‌ست که می‌توانیم از آن دفاع کنیم.

معاون امور استان‌های حوزه هنری کشور ابراز داشت: به تعامل سازنده و هم‌افزایی نیاز داریم، زیرا مردم یک جاهایی از ما جلوتر هستند و باید بپذیریم در تعامل سازنده می‌توانیم کار را پیش ببریم.

مصلحی افزود: ما یک دستگاه کوچکی از نظر ساختاری هستیم، اما اندیشه‌های بزرگی در حوزه هنری داریم و کارهای عقب‌مانده زیادی وجود دارد و هر فردی به ما کمک کند و یا کمک بخواهد، دست همیاری می‌فشاریم.

وی بر استفاده از تکنولوژی‌های روز تاکید کرد و بیان داشت: در آینده باید منتظر اتفاقات جدیدی باشیم، اما ما همیشه موضع دفاعی داریم در صورتی‌که خودمان باید حمله‌کننده باشیم و چرا خودمان تولیدکننده نباشیم.

مصلحی اضافه کرد: ماهواره‌های جدیدی پرتاب می‌شود که می‌تواند جلوی فیلترینگ هر نوع مخابرات و ماهواره را بگیرد و ما به جای اینکه به فکر این باشیم چه جوری جلوی فیلترینگ را بگیریم باید از آن بستر برای تولید پیام استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: موضع تدافعی در حوزه فرهنگ اشتباه است و باید موضع حمله بگیریم اما ما در این زمینه همواره شعار می‌دهیم و باید با تولید حرف بزنیم و خروجی ما شعارمان باشد.

مصلحی متذکر شد: در حوزه هنری باید پاتوقی ایجاد کنیم و بتوانیم در این پاتوق حرف بزنیم و ظرفیت نقدپذیری را افزایش دهیم و جنس مدیریت در حوزه هنری از جنس مدیریت پدری است.

 

معاون امور استان‌های حوزه هنری کشور با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور تصریح کرد: مردم اغتشاشگر نیستند اما افراد آموزش‌دیده از این فضا استفاده کردند تا اغتشاش کنند زیرا ما شرایط مناسب برای استفاده از این ابزار را نداشتیم.

 

به نقل از خبرگزاری فارس


خروج