1398/06/17

سست عنصرهایی را که پیامبر، تبعید کرده بود بعد از رحلت ایشان مدال افتخار دادند

آیت الله حسینی بوشهری آدم های سست عنصری را که پیامبر، آنها را تبعید کرده بود بعد از رحلت ایشان مدال افتخار دادند؛ گفت: امروز هم کسی که با انقلاب و اسلام و دین میانه ندارد جلسه برای او می گیرند و او را تجلیل می کنند.

سست عنصرهایی را که پیامبر، تبعید کرده بود بعد از رحلت ایشان مدال افتخار دادند

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری، در مراسم عزاداری بیت سادات خوشرو که هر ساله با حضور خیل عظیم سوگواران حسینی برگزار می شود؛ در سخنانی با بیان اینکه به قضیه عاشورا دوجور می شود نگاه کرد، افزود: یکی در ظاهر شکست حسین بن علی و شهادت یاران ایشان و به ظاهر پیروزی یزید است.
امام جمعه موقت قم گفت: این مسئله اما نیاز به بررسی دقیق تری دارد و در نگاه دوم، این حسین نیست که شکست خورده و یزید پیروز شده زیرا پیروز، امام حسین و اردوگاه حسین بن علی علیهماالسلام است و در زیارت اربعین؛ مسئله یزید و امام حسین علیالسلام مطرح نیست بلکه جهت گیری در عاشورا را مطرح می کند؛ یک جهت گیریِ برخوردار از معیارهای عالی فضیلت و اخلاق و کرامت  و طرف دیگر انسان های دنیا گرا را مطرح می کند که بهره ای از فضایل اخلاقی نبرده بودند.

 وی با بیان اینکه امام حسین علیه السلام خواست تا بندگان را از گمراهی و جهالت نجات دهد؛ اظهار داشت: این جهالتی که امام صادق علیه السلام مطرح می کند و این انحراف و گمراهی چگونه است که سید وسالار شهیدان به شهادت برسد؟

 آیت الله حسینی بوشهری توضیح داد: نبی مکرم اسلام در طول ۲۳ سال رسالت خویش چه کرد؟! قبل از بعثت، جاهلیت حاکم بود و  آن حضرت با چند مسئله جدی برخورد کرد که به جای بت پرسی، خداپرستی، به جای ظلم، عدالت؛ به جای جهالت، تحصیل علم و دانش و به جای دشمنی، خیرخواهی را فرمود{توصیه کرد} و این فضای غبارآلود قبل از بعثت است.

 

وی با اشاره به اینکه بزرگان می گویند اگر می خواهید جامعه ای به سعادت برسد باید قانون مترقی و مجریان صالح داشته باشد اما نبی اکرم می فرماید قانون مترقی و مجری صالح، ارزشمند است اما اگر مردم سراغ قانون مترقی و مجری صالح نروند، این جامعه روی سعادت و خوشبختی را نخواهد دید.

 امام جمعه موقت قم گفت: ۲۵ سال حضرت علی علیه السلام خانه نشین شد؛ چرا در خانه علی بسته شد؟! جامعه آن روز به این سخن پیامبر اعتنایی نکردند و راه خودشان را رفتند و آدم های سست عنصری که پیامبر، آنها را تبعید کرده بود بعد از رحلت پبامبر مدال افتخار دادند.

 وی با تصریح به اینکه امروز هم کسی که با انقلاب و اسلام و دین میانه ندارد جلسه برای او می گیرند و او را تجلیل می کنند؛ افزود: پیامبر، مروان بن حکم را به خاطر مسخره کردن اسلام به طائف تبعید کرد و پدر مروان را هم؛ اما به محض رحلت پیامبر با تجلیل و تکریم و احترام و استقبال از مروان و حکم آنها را به مدینه برگرداندند.

 آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به کینه ها و عداوت ها نسبت به پیامبر اکرم و اهل بیت ایشان؛ تصریح کرد: حسین بن علی با این جاهلیت که به قبل از اسلام برگشتند می خواهد مبارزه کند و ما خیلی باید مواظب دین مان باشیم و دو دستی این اعتقادات و عشق به حسین را نگه داریم زیرا آدم هایی در تاریخ خیلی درخشیدند اما این دین از آنها گرفته شد.

 پیش از وی محمدهادی رحیمی صادق نیز در سخنانی موضوع «ثبات قدم» را محور بحث قرار داد و آن را گوهری گرانبها خواند که تا پای جان باید پای ارزش ها ایستاد.

 وی ثبات قدم در زندگی را به ویژه آنجا که صحنه های ابتلا و یا تردیدهایی برای انسان پیش می آید مورد تأکید قرار داد و گفت: ممکن است یک لحظه، شیطان انسان را ببرد.

 

به نقل از خبرگزاری شبستان


خروج