1398/03/22

کرمان جایگاه ممتازی در تعزیه دارد

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد استان کرمان با اشاره به اینکه هر ساله سوگواره تعزیه ده‌زیار با شور و شعور خاصی برگزار و بستر‌ساز رشد و تعالی هنر فاخر و معنوی تعزیه در کرمان و کشور شده است گفت: روستای ده‌زیار از خواستگاه‌های تعزیه در استان و کشور می‌شود.

کرمان جایگاه ممتازی در تعزیه دارد

وحید محمدی در نشست خبری نخستین سوگواره ملی تعزیه روستای ده‌زیار با اشاره به جایگاه معنوی، مذهبی و اجتماعی تعزیه اظهار داشت: تعزیه آئینی مذهبی است که مخاطبین در کنار اشک می‌ریزند و این آئین به نوعی عزاداری سنتی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه استان کرمان جزو چند استانی است که در هنر تعزیه در ایران جایگاه ممتازی دارد و هنرمندان زیادی در استان در این حوزه فعال هستند عنوان کرد: استان کرمان  از باب نسخه‌شناسی و سابقه تاریخی هم دارای جایگاه ویژه‌ای در کشور است.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه روستای ده‌زیار از جمله خواستگاه‌های تعزیه در استان و کشور محسوب می‌شود افزود: گروه تعزیه‌ای که در این روستا به اجرای مراسم می‌پردازد سال‌هاست که این کار را دنبال کرده و این آئین در این روستا و در میان مردم آن جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی با بیان اینکه تعزیه هم از دید ما و هم از دید جامعه مذهبی و متدین یک آئین و هنر مردمی محسوب می‌شود و تاکید ما هم بر این است که این آئین همچنان مردمی باقی بماند گفت: مهمترین نکته در برگزاری این آئین هم همین مسئله است. 

محمدی با اشاره به اینکه تا به امروز عده‌ای عاشقانه در این مسیر تلاش کرده و کار کردند تا این آئین مذهبی زنده نگه داشته شود بیان کرد: اجرا و برگزاری این مراسم جزئی از اعتقادات مذهبی آنها محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه استان کرمان جایگاه و ظرفیت خوبی در حوزه تعزیه دارد و باید به این مسئله در استان به طور جدی پرداخته شود گفت: یکی از این ظرفیت‌ها، ظرفیت بالای تعزیه در روستای ده‌زیار است.

 معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه مردم روستای ده‌زیار هر ساله با شور و شعور خاصی این آئین را برگزار میکنند بیان کرد: مردم این خطه به این برنامه معنوی نگاه ویژه‌ای دارند و سالانه با عشق پذیرای مهمانان زیادی از سراسر استان و کشور در این منطقه هستند.

وی با بیان اینکه به واسطه وجود چنین ظرفیت‌هایی است که تاکید ما بر مردمی برگزار شدن این مراسم و آئین سنتی، معنوی و مذهبی است گفت: ما هم وظیفه خود می‌دانیم که در راستای آموزش، اطلاع‌رسانی و معرفی این مراسم تلاش کنیم.

محمدی با اشاره به آسیب‌هایی که متوجه این آئین و هنر مذهبی و سنتی ماست بیان کرد: تلاش ما بر این است تا در این زمینه ورود کرده و کمک کنیم تحریفات این آئین به حداقل برسد و البته اصل کار برگزاری مراسم مردمی است و کار ما در این حوزه نظارت و حمایت است.

وی با اشاره به اینکه حمایت از گروه‌های تعزیه، گرامیداشت پدید‌آورندگان آثار آئینی مذهبی و بستر‌سازی در جهت رشد و تعالی هنر فاخر و معنوی تعزیه با ایجاد وفاق و همدلی از اهداف برگزاری سوگواره تعزیه ده‌زیار کرمان است افزود: استقبال بسیار خوبی از سوگواره تعزیه ده زیار در شش دوره قبل شده و روستای ده‌زیار کرمان با برگزاری سوگواره‌های تخصصی تعزیه در راستای ارتقای سطح تعزیه و ترویج این هنر آئینی بسیار اثرگذار است.

محمدی با اشاره به اینکه آئین افتتاح نخستین سوگواره ملی تعزیه روستای ده‌زیار فردا عصر برگزار می‌شود گفت: در حاشیه برگزاری این سوگواره کارگاه‌ها آموزشی نیز با حضور اساتید مطرح کشوری تعزیه در راستای ارتقای سطح کیفی تعزیه استان برگزار می‌شود.


خروج