تدبر و تعمق در آیات قرآن آثار تربیتی زیادی به همراه دارد

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه سوره یوسف شامل درس‌ها و عبرت‌های زیبای شخصی، اخلاقی، اجتماعی و خانوادگی زیادی است گفت: تدبر و تعمق در آیات قرآن آثار تربیتی زیادی دارد.

تدبر و تعمق در آیات قرآن آثار تربیتی زیادی به همراه دارد

حجت‌الاسلام علی توکلی در آئین جمع‌خوانی قرآن کریم در چهاردهمین روز ماه مبارک رمضان در حسینیه ثارالله شهر کرمان با اشاره به اینکه در روز گذشته و امروز سوره حضرت یوسف(ع) تلاوت می‌شود اظهار داشت: این سوره شامل درس‌ها و عبرت‌های زیبای شخصی، اخلاقی، اجتماعی و خانوادگی است.

وی با بیان اینکه سوره یوسف(ع) به رنج‌ها و فشارهای متعددی که پیامبران در دوران زندگی‌شان تحمل می‌کنند اشاره دارد افزود: از زمانی که برادران یوسف را به چاه انداختند تا زمانی که یوسف به عزیزی مصر رسید و با برادران و پدرش دیدار کرد بیش از 30 سال طول کشیده است.

این استاد حوزه و دانشگاه صبر و تحمل زیبا در مواجهه با سختی‌ها و گرفتاری‌های بزرگ را از جمله درس‌های سوره یوسف عنوان کرد و گفت: یوسف(ع) در دوران زندگی خود از افتادن به چاه تا ماجرای زلیخا و ... صبر داشته و عفت و پاکدامنی خود را حفظ کرده است.

وی با بیان اینکه خداوند آسان و ارزان چیزی به کسی نمی‌دهد گفت: تدبر و تعمق در تفسیر سوره یوسف(ع) آثار تربیتی زیادی دارد که عفت و خویشتن‌داری، تقوی، ایمان، تسلّط به نفس و امید به خدا و عدم یاس از رحمت او را نباید در زندگی فراموش کنیم.

توکلی به مواجهه یوسف با بردارانش پس از سال‌ها اشاره کرد و افزود: بخشش در هنگام توانایی و پیروزی و گناه و اشتباه گذشته را تازه نکردن و کینه‌های گذشته را به یاد نیاوردن از جمله درس‌های این سوره در این آیات است.

وی با اشاره به اینکه خطر سوء‌ظن و حسادت در زندگی را خداوند در این سوره به ما هشدار داده است گفت: اینکه شیطان چگونه وسوسه می‌کنند، چگونه باید از دام شیطان فرار کرد، عزت و آبرویی که به آسانی به دست نمی‌آید و تقوا داشته و باید در برابر گناهان صبر داشته باشیم.


خروج