خطیب جمعه کرمان:

آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان در ۲۴ مهر سال ۵۷ زمینه‌ساز نابودی رژیم شاهنشاهی شد

خطیب جمعه کرمان گفت: آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان در ۲۴ مهر سال ۵۷ زمینه‌ساز نابودی رژیم شاهنشاهی شد.

 آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان در ۲۴ مهر سال ۵۷ زمینه‌ساز نابودی رژیم شاهنشاهی شد

حجت‌الاسلام محمد صباحیدر خطبه‌های نماز جمعه شهر کرمان که در مصلی بزرگ امام علی(ع) برگزار شد با دعوت نمازگزارن به رعایت تقوای الهی اظهار داشت: در حدیثی از امام رضا(ع) در ارتباط با زکات آمده است که عده‌ای از نمازگزاران که نمازشان مقبول نمی‌شود به سبب این است که زکات نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه شکر به سه گونه است که بخشی از آن قلبی، بخشی زبانی و بخش دیگری عملی است و شکر باید در عمل انسان نمود پیدا کند گفت: شیطان زمانی که از درگاه خداوند رانده شد، عمرطولانی برای گمراه کردن مردم خواست و خواسته‌اش این بود که شکرگزاری را از یاد مردم ببرد.

خطیب جمعه کرمان با اشاره به اینکه شکرگزاری نسبت به پدر و مادر بسیار مهم است و تشکر از پدر و مادر در روایات تاکید شده است افزود: حتی نگاه محبت‌آمیز به پدر و مادر ثواب حج دارد.

وی با بیان اینکه به تقوای الهی و تقوای رحم بسیار تاکید شده است و تقوای رحم همان صله رحم است گفت: صله رحم را حتی گاهی با یک تماس تلفنی برقرار کنید.

صباحی با اشاره به اینکه بیشتر مشکلات امروز ما از قطع ارتباط با خویشاوندان است بیان کرد: امروز حقوق خداوند و حقوق مردم را زیرپا می‌گذاریم و کسی که قطع صله رحم می‌کند تقوای الهی را رعایت نکرده است.

وی با بیان اینکه قطع صله رحم آثار دنیوی نیز به دنبال دارد و در این دنیا گریبان‌گیر ما می‌شود گفت: در حدیثی از پیامبر(ص) آمده است که قطع صله رحم عمر انسان را از 30 سال به سه سال کاهش می‌دهد و از سوی دیگر عمر سه ساله را 30 سال می‌کند.

خطیب جمعه کرمان در خطبه دوم نماز جمعه شهر کرمان با بیان اینکه در آستانه اربعین سیدالشهدا(ع) قرار داریم اظهار داشت: این روزها شاهد اجتماع عظیم شیعیان جهان در پیاده‌روی اربعین هستیم که چنین اجتماعی را در هیچ دینی نداریم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته جمعیتی قریب 27 میلیون نفر در این پیاده‌روی شرکت کردند گفت: این پیاده‌روی از نخستین اربعین حضرت سیدشهدا(ع) آغاز شد و جابر پیاده به زیارت امام(ع) رفت.

صباحی با بیان اینکه روزگاری همه دعا کردند که راه کربلا باز شود و این کار با ریخته شدن خون شهدا و تلاش بسیار انجام شد افزود: حادثه کربلا از سه کاروان تشکیل شده ‌که نخستین آن کاروان شهدا بود.

وی با اشاره به اینکه کاروان دوم کاروان اسارت بود که وظیفه بسیار مهمی در ترویج وقایع این حادثه به عهده داشت بیان کرد: اگر حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) نبودند و در محافل مختلف از کربلا نمی‌گفتند امروز دیگر از حادثه کربلا چیزی باقی نمانده بود.

خطیب جمعه کرمان کاروان سوم را کاروان زیارت عنوان کرد و افزود: در حدیثی نقل شده است که اگر مردم می‌دانستند از خواندن زیارت امام حسین(ع) چه چیز نصیبشان می‌شود از شدت شوق جان می‌دادند.

وی با اشاره به حدیثی دیگر که احدی در روز قیامت نیست مگر اینکه آرزو کند زائر بارگاه امام حسین(ع) باشد گفت: پایان کار کاروان زیارت با ظهور امام زمان(عج) و قیام یاران ایشان است.

صباحی با بیان اینکه سالگرد آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان در 24 مهر سال 57 را در پیش داریم یادآور شد: عده‌ای از مردم شهر کرمان در این روز به شهادت رسیده و زخمی شدند.

خطیب جمعه کرمان با اشاره به اینکه این حرکت شاه باعث شد پویایی ویژه‌ای در انقلاب شکل بگیرد افزود: به آتش‌کشیدن مسجد جامع کرمان توسط رژیم شاهنشاهی سبب شد رژیم ضعیف‌تر از پیش شده و به سمت نابودی حرکت کند.

 

به نقل از خبرگزاری تسنیم


خروج