شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نقش بی نظیری در به صحنه آوردن مردم دارد

آیت الله جنتی با بیان این که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، یک نقش بی نظیری برای به صحنه آوردن مردم دارد، خاطرنشان کرد: مردم هستند که باید با حضور خود، جواب دشمنان و ضد انقلاب را بدهند و توطئه های آنها را خنثی کنند.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نقش بی نظیری در به صحنه آوردن مردم دارد

پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به مناسبت 12 مرداد سالروز تأسیس این نهاد گفت و گوی با آیت الله جنتی؛ رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی انجام داده است. متن کامل این گفتگو در ادامه آمده است.
 
ضرورت و اهمیت تشکیل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را بفرمائید

بسم الله الرحمان الرحیم

حضرت آیت الله جنتی در ابتدا ضمن تبریک به مناسبت سالگرد تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تصریح کرد: این شورا، نهادی انقلابی است که فعالیت های آن از ابتدا با انگیزه و به نفع اسلام، انقلاب و نظام بوده و در بدو تاسیس این نهاد، احساس کردیم که باید پیام انقلاب و اسلام را به عموم مردم در داخل کشور و همچنین مردم جهان در سراسر دنیا برسانیم، چرا که انقلاب اسلامی پدیده ای نوظهور بود و نیاز به معرفی و حمایت و حضور مردم در صحنه داشت و این امر با تبلیغات و تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی میسر شد.

آیت الله جنتی افزود: در آن زمان، تعدادی از بزرگان بودند که احساس کردیم، باید نهادی را برای تبلیغات و برگزاری مراسم تاسیس کنیم بنابراین، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی پایه گذاری شد و در ادامه هر چه پبش رفتیم، اهمیت و ضرورت وجود این نهاد برایمان آشکارتر شد، چرا که انقلاب ما انقلابی اسلامی و مردمی است و همه جا باید پدیدآورندگان انقلاب، حضور داشته باشند و از آن حمایت کنند و با مخالفان برخورد کنند و راه انقلاب را ادامه دهند.

حضرت آیت الله جنتی با بیان این که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، یک نقش بی نظیری برای به صحنه آوردن مردم دارد، خاطرنشان کرد: مردم هستند که باید با حضور خود، جواب دشمنان و ضد انقلاب را بدهند و توطئه های آنها را خنثی کنند و در مراسمی هم که در طول سال برگزار می شود، مردم نقش تعیین کننده دارند.

ایشان با اشاره به این که بسیاری از اشخاص، قدر و اهمیت این کار را نمی دانند، اضافه کرد: اگر مردم در ایام الله 22 بهمن و در سایر مراسم انقلاب، هر سال به صحنه می آیند، و پس از گذشت 40 سال از انقلاب، همچنان در صحنه حضور دارند و این حضور هر سال پرشور تر و گسترده تر می شود، علت آن وجود شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و فراخوان ها و هماهنگی هایی است که این شورا انجام می دهد و در حقیقت مردم در مراسم، با انقلاب اسلامی تجدید میثاق می کنند و حمایت و پشتیبانی خود را از انقلاب اعلام می کنند و این حضور و اتحاد، حرکتی است که در تمام دنیا واقعا بی نظیر و بی سابقه است،  

ایشان در بخش دیگری از سخنانش افزود: اگر نهاد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نباشد و حضور مردم در صحنه های مختلف از جمله 22 بهمن و 9 دی و از این قبیل نباشد، بدین معناست که دشمن به راحتی می تواند به اهداف خود برسد و مردم کم کم از صحنه خارج می شوند و پشتیبانی مردم از نظام ضعیف می شود و انقلاب، قدرت مردمی خود را از دست می دهد و این مسئولیت خطیری است که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بر عهده دارد. شورای هماهنگی در همه بحران ها و چالش ها با به صحنه آوردن مردم و پشتیبانی مردمی، بسیاری از نقشه های دشمن را سرکوب و توطئه ها را خنثی کرده است.

حضرت آیت الله جنتی در ادامه به فتنه 18 تیر 78 و فتنه 88 اشاره کرد و گفت: 18 تیر، یک حرکتی بود که در میان دانشجویان اتفاق افتاد و دست به تخریب زد، اما با  یک حرکت انقلابی مردم در 23 تیر 78 خاموش شد. از آن بالاتر، فتنه 88 بود که نقشه براندازی نظام را هدف قرار داده بود. در آن زمان بسیاری از مردم و مسئولان نمی دانستند، این حرکت از کجا هدایت می شود و ماهیت آن چیست و این فتنه نیز با حرکت مردم در 9 دی خنثی شد.

آیت الله جنتی در این خصوص اضافه کرد: فتنه 88 از جانب آمریکا و صهیونیسم هدایت می شد و اصل نظام را تهدید می کرد و مسئله براندازی نظام در آن مطرح بود و می خواست ایران را به دوره قبل از پیروزی انقلاب و زمان سلطه آمریکا و استکبار برگرداند و حرکتی که باعث جلوگیری از آن شد و توطئه را خنثی کرد، همین راهپیمایی مردم بود که در نتیجه آن، آتش فتنه از بین رفت و خاموش شد.

وی افزود: این حرکت مردمی با شور و اعتقاد مردم و با هدایت و حمایت مقام معظم رهبری و هماهنگی سایر دستگاهها و مراکز انجام شد، پس ضرورت ایجاد این نهاد، در واقع مقابله با چالش ها و توطئه های پیش روی نظام و استفاده از ظرفیت های مردمی و در نتیجه بقای انقلاب و بقای حضور مردم در صحنه است.


در طول سالهای فعالیت شورا قله های افتخاری توسط مردم عزیز شکل گرفته و شورا برای فتح این قله ها خادم مردم بوده است. اتنظار حضرت عالی از دستگاهها و سایر تشکل های عضو این نهاد برای شکل گیری خدمات بهتر و شایسته تر جهت خلق این قله های افتخار و حماسه های ملی چیست؟

همانطور که از نام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مشخص است، وظیفه آن ایجاد هماهنگی میان سایر دستگاهها و نهادها برای برگزاری مراسم است. ما نمی خواهیم دور خود را خط بکشیم و همه کارها را خودمان انجام دهیم و نمی توانیم این کار را بکنیم، بنابراین همه دستگاهها در انجام امور باید به شورا کمک کنند و تا امروز هم این همکاری با نهادها ی مختلف وجود داشته است.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در برگزاری مراسم بزرگ و ملی و انقلابی از نهادهای مختلف دعوت می کند و دولت هم باید کمک کند و تاکنون کمک کرده است. بخشی از بودجه شورای هماهنگی را دولت پرداخت می کند، هر چند این بودجه بسیار اندک و حداقلی است و در مقایسه با سایر دستگاهها کم است، اما شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با روحیه انقلابی همواره کارها و فعالیت های خود را انجام داده و پیش برده است.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با همه نهادها در بحث برنامه ریزی و اجرا، هم فکری و تعامل دارد و بسیاری از موفقیت های خود را مرهون این همکاری  است و به همین دلیل است که مراسم انقلاب با این شکوه و عظمت شکل گرفته و برگزار می شود.

 
حضور مردم در صحنه و تاکید بر آرمانهای انقلاب از عوامل وحدت بخش و اقتدار آفرین برای نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده است به خصوص در فتنه های تیرماه 78 و 88، منجر به خاموش شدن فتنه شد. نقش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در تحقق اهداف انقلاب اسلامی و خنثی ساختن فتنه ها چقدر است؟

همانگونه که اشاره کردم، به وجودآورنده این حرکت های عظیم حماسی و به صحنه آورنده مردم کاری است که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی انجام می دهد. در این حماسه های عظیم، مردم با اشتیاق حضور پیدا می کنند زیرا مردم ایران به اسلام، انقلاب، ولایت فقیه و ارزشهای انقلابی پایبند هستند و هر جا هم ضعفی وجود داشته به این دلیل بوده که ما نتوانستیم مردم را خوب توجیه کنیم و به صحنه بیاوریم. هر وقت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فراخوانی داده، مردم به دعوت شورا لبیک گفتند و من به سهم خود از مردم تشکر و تقدیر می کنم و امیدوارم با وحدت کلمه و حضور مردم در صحنه، همه توطئه ها خنثی شود.

می خواهم در اینجا به تحریم های ظالمانه و بی سابقه ای که اخیرا از جانب آمریکا علیه ایران صورت گرفته اشاره کنم. آمریکا در اعمال این تحریم ها، حداکثر دشمنی را با این انقلاب و مردم و اسلام نشان داد و تنها چیزی که می تواند این توطئه را نقش برآب کند، مشارکت و همدلی و همکاری مردم است.

در این مقطع، حرکت نظامی بر علیه نظام و ملت ایران صورت نمی گیرد و دشمنان با تحریم و تهدید و جنگ اقتصادی و تبلیغاتی بر علیه ملت ایران کار می کنند و تنها چیزی که در این زمان می تواند به نظام و ملت کمک کند، وحدت کلمه است، یعنی همان چیزی که این انقلاب و نظام را برپا کرد و در طول دفاع مقدس توانست دشمن را شکست دهد و الان هم می تواند دشمن را ناامید و توطئه ها را خنثی کند. البته در درجه اول باید توکل ما به خدا باشد و بعد به همین حضور و حرکت های مردمی و امیدوارم که به زودی آمریکایی ها به شکست خود اعتراف کنند.

 
حضرت عالی به عنوان عالی ترین مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، چشم انداز و آینده این نهاد را چگونه می بینید و چه انتظاراتی از آن دارید و چه توصیه ای برای جذب نیروهای جوان دارید؟

در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی دو چیز باید همواره مد نظر باشد. یکی کیفیت کارها و عملکرد است که باید به طور مداوم بالا برود و یکی رنگ و بوی معنوی است که باید در فعالیت های شورا و مراسم و مناسبت ها وجود داشته باشد. میان مراسمی که در نظام اسلامی برگزار می شود با مراسمی که در سایر نقاط دنیا برگزار می شود، خیلی تفاوت وجود دارد. در بسیاری از کشورها، مراسم و جشن هایی برگزار می شود، اما بعد معنوی و انقلابی ندارد. اما در مراسم انقلاب اسلامی، باید بعد معنوی و انقلابی پررنگ تر باشد و مردم به عنوان یک وظیفه شرعی به آن نگاه کنند و حضور داشته باشند و مشارکت کنند. بسیاری از مردم در راهپیمایی 22 بهمن برای رضای خدا و به عنوان وظیفه شرعی شرکت می کنند. شعارها هم باید رنگ معنوی و انقلابی داشته باشد. بهتر است که مراسم از مکان های مذهبی و معنوی مثل مساجد  سرچشمه بگیرد و با حضور ائمه جمعه و جماعات همراه باشد و مردم خودشان را صاحب و مسئول کار بدانند و برای آن برنامه ریزی کنند و با روحیه معنوی و انقلابی در برگزاری آنها، احساس وظیفه کنند.

از مسئولین شورا می خواهم که از همه صاحب نظران کمک و مشورت بگیرند و بخواهند تا در اجرای بهتر برنامه ها، راهکار ارائه دهند و اظهار نظر کنند و نقاط قوت و ضعف را گوشزد کنند و تحلیل و بررسی کنند. از جوانان در کارها استفاده شود و حقیقت و اهداف برگزاری مراسم برای جوانان تبیین و نحلیل شود تا خودشان به حقیقت برسند و احساس وظیفه کنند و برنامه ها برایشان جذاب و هدفمند باشد و برای حضور با علاقه  و مسئولانه جوانان در مراسم و فعالیت های شورا تلاش شود.

از همه کارکنان این شورا تشکر می کنم که با علاقه و با ایمان قلبی و روحیه انقلابی و اعتقاد به رهبری و ولایت فقیه کار می کنند و صرفا به عنوان کار اداری و تشکیلاتی به آن نگاه نمی کنند و با حداقل ها می سازند. البته شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هم باید برای رفع گرفتاری های کارکنان و مشکلات آنها تلاش کند، اما متاسفانه امکانات شورا ضعیف است و  خانواده های کارکنان نیز در این کار باارزش و معنوی شریک هستند و با همه کمبوده ها و حداقل ها فعالیت می کنند و با عشق و علاقه و اعتقاد کار می کنند و من از آنها برای فعالیت در این مجموعه انقلابی تشکر می کنم.

و سخن پایانی با مسئولان و مدیران

به مدیران و مسئولان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی توصیه می کنم که برای خدا کار کنند و قدر و ارزش کار خود را بدانند. به تاثیر و ارزش کار خود، در حفظ و تقویت نظام آگاه باشند. شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هر جایی که موضوع مظلومان جهان و حمایت از مستضعفان و مسلمانان بوده حضور داشته و کمک کرده است و در مسئله فلسطین و کمک به مسلمانان بوسنی و در خیلی از امور دیگر کمک کرده و مواردی از این قبیل در کارنامه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی زیاد بوده است. به همه کارکنان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در سراسر کشور توصیه می کنم که با جدیت و علاقه کار کنید و نقص ها و ضعف های کارهای خود را خودتان برطرف کنید و به وضع موجود راضی نباشید تا کیفیت کارها روز به روز بالا تر برود و پیشرفت کنید.


خروج