مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در حج و زیارت استان کرمان:

امام جوادعلیه السلام با عمل زیرکانه خود اجازه هیچگونه بهره برداری سیاسی به دستگاه خلافت نداد

حجت الاسلام سازندگی با اشاره به سیاست های مامون در مواجهه با امام جوادعلیه السلام، تصریح کرد: امام نیز با زیرکی بسیار اجازه هیچگونه بهره برداری سیاسی به او نداد.

امام جوادعلیه السلام با عمل زیرکانه خود اجازه هیچگونه بهره برداری سیاسی به دستگاه خلافت نداد

حجت الاسلام حسین سازندگی، به مناسبت سالروز شهادت جوادالائمه علیه السلام ضمن تسلیت شهادت نهمین اختر آسمان امامت و ولایت؛  گفت: بعد از شهادت امام رضا علیه السلام شیعیان امتحان بسیار بزرگی پس دادند زیرا پذیرش امامت  یک فرد نابالغ و به حساب ظاهر ۹ ساله چیز بسیار عجیبی بود.
مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در حج و زیارت استان کرمان افزود: البته برای افراد خاص که مسئله امامت را در سن وسال نمی دانند چیز عجیبی نیست زیرا اگر کسی بنا باشد امام مسلمین باشد سن مطرح نیست پیامبرانی هستند که در گهواره با مردم سخن گفتند و پیامبری خود را اعلام کردند.
وی با بیان اینکه اصل؛ جوهره عصمت و ولایت است که خدای بزرگ در وجود آنها نهاده است و در دوره امام جواد علیه السلام که بسیار پیچیده هم بود در هر صورت تنها فرزند امام رضا علیه السلام، امام جواد علیه السلام بود و از مدینه به طوس آمدند و برای پدر نماز خواندند.
حجت الاسلام سازندگی ادامه داد: امام جواد علیه السلام در زمان مامون به امامت رسیدند و مامون فردی بسیار زیرک و به لحاظ علمی هم بسیار عالم بود که از او به عنوان عالم آل بنی عباس یاد می کنند؛ بعد از شهادت امام رضا علیه السلام می خواست از وجود امام جواد علیه السلام برای بقای حکومت خود بهره برداری کند اما امام نیز بسیار زیرکانه وارد عمل شدند و مانند پدر بزرگوارشان اجازه هیچگونه بهره برداری سیاسی را به او ندادند.
وی اظهار داشت: یکی از کارهایی که مامون انجام داد پیشنهاد ازدواج امام جواد با دخترش ام الفضل بود تا از این طریق اولا" با توجه به سخنان پخش شده در مورد شهادت امام رضا علیه السلام به دست مامون و احتمال اعتراض شیعیان، خود را از شهادت امام رضا علیه السلام تبرئه کند.
حجت الاسلام سازندگی یادآورشد: از طرفی در کتب خوانده بود که امام دوازدهم از زریه پیامبر و از بین فرزندان امام حسین علیه السلام است؛ در آن دوره امام جواد علیه السلام کسی بود که امام آخرالزمان از سلب او می بود لذا اگر ام الفضل فرزندی بیاورد می تواند امام زمان هم به نحوی ( از طریق دختر) از فرزندان  مامون محسوب شود ولی از طرف خدا لطف شد که ام الفضل فرزند نیاورد و عقیم بود و اما امام جواد علیه السلام از طریق داماد مامون شدن ادامه دهنده راه پدر شدند ‌به نحوی که  در اقصی نقاط حکومت آن زمان نیروهایی تربیت کردند و با فرستادن آنان به عنوان وکیل امام شناخته می شدند و مبلغ و منتشر کننده مذهب شیعه بودند و محل رجوع مردم و همچنین از طریق ولایت کم کم مردم و شیعیان و جامعه  را  نسبت به امر غیبت و ارتباط از طریق وکلا با امام خود آماده کردند.

 

به نقل ار خبرگزاری شبستان


خروج