بومی سازی دانش فنی بقاع متبرکه؛

گنبد جدید حرم امام حسین علیه السلام از بهترین نمونه های توانایی مهندسی ایرانی است

مشاور و طراح در پروژه ترفیع گنبد امام حسین علیه السلام با بیان اینکه سازه جدید از بهترین نمونه های توانایی مهندسی ایرانی است؛ تصریح کرد: برای اولین بار صنعتی سازی در بقاع متبرکه ایجاد کردیم و در این زمینه دارای دانش فنی بومی هستیم.

گنبد جدید حرم امام حسین علیه السلام از بهترین نمونه های توانایی مهندسی ایرانی است

دکتر عبدالحمید جعفری، در جریان بازدید مدیران پخش و تأمین صداوسیمای مراکز استان ها از گنبد در حال ساخت امام حسین علیه السلام در کرمان، با بیان توضیحاتی درباره سازه گنبدهای فعلی و در حال ساخت حرم مطهر حسینی؛ افزود: سازه ای که دیده می شود(گنبد فعلی) واقعاً روی بال فرشته ها است زیرا شکاف هایی در آن وجود داشت که مشت داخل آن می رفت و با یک تکان شاید فاجعه ای اتفاق می افتاد.

 

مشاور و طراح خشت های گنبد در حال ساخت ادامه داد: کشورهای دیگری هم برای طراحی این گنبد آمده بودند و روی کاغذ خیلی ها نوشتند اما کسی جسارت انجام آن را نداشت اما این تیم{از استان کرمان} کار عجیبی کرد زیرا سازه موجود به شدت ضربه خورده و پوسیده و مرکز تمرکز تنش بود و با اینکه گنبدها معمولاً روی جرزها می نشینند اما گنبد کنونی روی سقف نشسته نه جرز و این قضیه خیلی عجیبی است.

 

 

وی با اشاره به اینکه بالاخره شیعه ایرانی این کار{ساخت گنبد جدید} را کرد؛ افزود: اولین بحث، انتخاب  مواد بود؛  دوم، طراحی سیستمی که سازه قبلی را مستحکم نگه دارد بدون اینکه ویژگی های معماری چند صد ساله  آن را بهم بزند.

 

جعفری با بیان اینکه زیبایی معماری ایرانی به تفوق و برتری نگاه عرفانی در آن است؛ اظهار داشت: سازه جدید از بهترین نمونه های توانایی مهندسی ایرانی است که ۷ و نیم متر ارتفاع قبلی گنبد را افزایش می دهد و بنا به نظر آیت الله سیستانی نباید از مناره ها تجاوز می کرد.

 

 

وی اذعان کرد: سازه جدید سبک و قابلیت باز و بسته شدن و تضمین مقاومت ‌تا ۳۰۰ الی۴۰۰ سال آینده دارد و برای اولین بار صنعتی سازی در بقاع متبرکه ایجاد کردیم و در این زمینه دارای دانش فنی بومی هستیم.

 

این مشاور و طراح در پروژه معراج-ترفیع گنبد امام حسین علیه السلام-اظهار داشت: در روی قطعات همه چیز گالوانیزه شده و ‌بهترین کاری که فکر می کردیم و آنچه به عقل مان می رسید در خدمت به امام حسین علیه السلام می شود انجام داد را انجام دادیم.

 

 

وی با بیان اینکه باید خشتی طراحی می کردیم که پشت آن ملات نباشد زیرا وزن سازه را بالا می برد؛ گفت: ۲۳ آیتم به عنوان فاکتورهای مؤثر در انتخاب از 12 تیم بررسی کردیم که هیچیک جواب نداد تا در نهایت با الهامی از جانب خداوند، طرحی بی سابقه در دنیا شکل گرفت و هیچ چیز بین آن نمی رود که به آن آسیب بزند.

 

جعفری با ضرس قاطع بر توفیقات الهی و عنایات امام حسین علیه السلام در جای جای این پروژه تأکید کرد و افزود: علاوه بر دقت مکانیکی، سرعت خوبی هم به دست آوردیم و با نیروی همین مردم و همین خطه بدون مهندسی معکوس و از صفر آغاز کرده و بومی سازی کردیم.

 

 

وی اظهار داشت: نرم افزاری طراحی کردیم که هر چه خشت ها به سمت رأس می رود دچار اعوجاج نشود و با ضریب مهندسی مازاد این کار را کردیم.

 

 

سردارعبدالحسین رحیمی هم با بیان اینکه تیم مشاور و دیگر دست اندرکاران از هر جهت بهترین افراد انتخاب شدند و مکان اجرای پروژه هم با وجود اینکه چندین زمین پیگیری شد اما در نهایت به مکان کنونی که روزگاری معراج شهدای کرمان بوده، رسید؛  این، همه را از الطاف خدا دانست.

 

جانشین رییس ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان خاطرنشان کرد: کسانی که اینجا با ذکر و شعار یا حسین کار می کنند عمدتاً همان بچه های لشکر 41 ثارالله و رزمندگان آن دوران هستند و بدین ترتیب پروژه به دست همان انسان های مؤمن و متدین در حال ساخت است.

 

وی با بیان اینکه تولیت آستان قدس حسینی علیه السلام از ما درخواست داشت فاصله ۱ و ۷۰ متری ستون های اطراف ضریح مطهر حداقل به بیش از ۲ متر افزایش یابد تا جا برای طواف زائر بیشتر شود؛ گفت: برای خیلی ها این کار قابل باور نبود اما اتفاق افتاد و پروفسور قهرمان که در این کار با ما همکاری داشت نذر کرده بود که قرآن را یکجا ختم کند.

 

 

 

سردار رحیمی ادامه داد: خیلی ها گفتند نمی توانید زیرا کار سنگینی بود که به این شکل انجام نشده بود اما به لطف الهی بدون هیچ خطایی انجام و هر چهار ستون اطراف ضریح لاغرسازی و مقاوم سازی شد.

 

وی با بیان اینکه کاری دلهره آور و سنگین بود؛ گفت: معمولاً با یک متر و نیم حفاری در اطراف ضریح به آب می رسیدیم اما در طول اجرای این پروژه این اتفاق نیفتاد و آبی بالا نیامد و به قول یکی از مهندسان، قوانین فیزیکی آب و خاک آنجا حکمفرما نیست.‌

 

 

 

 

بر اساس گزارش شبستان، گنبد در حال ساخت امام حسین علیه السلام مراحل پایانی را طی می کند و در آینده نزدیک از کرمان به کربلای معلی منتقل و بر روی گنبد کنونی قرار می گیرد تا از خیابان های اطراف حرم مطهر قابل رؤیت باشد.


خروج