بچه‌خوانان سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار تجلیل شدند

در نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار، بچه‌خوانان این دوره از سوگواره تجلیل شدند.

بچه‌خوانان سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار تجلیل شدند

در نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار با حضور محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، رئیس بسیج هنرمندان سپاه ثارالله استان کرمان و جمع با شکوهی از علاقه‌مندان به خاندان عصمت و طهارت(ع) در سقاخانه و دارالشفای حضرت ابوالفضل(ع) روستای ده‌زیار از 25 بچه‌خوان این دوره از سوگواره تعزیه با اهدای جوایز تجلیل شد.

ثارالله انکوتی دبیر اجرایی نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار در حاشیه این آیین با اشاره به جایگاه هنر آیینی‌مذهبی تعزیه اظهار داشت: تعزیه نقش بسیار مهمی در ترویج معارف اسلامی و سیره اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) دارد.

وی با بیان اینکه در اجرای یک گروه تعزیه هنرمندانی با سنین مختلف همکاری دارند، گفت: در این بین اجرای زیبای یک بچه‌خوان تعزیه و اثرگذاری آن بر مخاطب تعزیه بر کسی پوشیده نیست چرا که بچه‌خوان تعزیه با سادگی هرچه تمام‌تر و خلوص نیت بیشتر نقش خود را شبیه‌خوانی می‌کند.

دبیر اجرایی نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار با بیان اینکه در این دوره سوگواره مجلس شهادت حضرت مسلم‌ابن‌عقیل(ع) در بخش رقابتی اجرای عمومی شد، افزود: در اجرای مجلس تعزیه مسلم(ع) سه یا چهار بچه‌خوان شبیه طفلان مسلم(ع)، فرزند هانی و فرزند طوعه را شبیه‌خوانی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه تجلیل از بچه‌خوانان تعزیه در ایجاد انگیزه و ماندگاری آنها در این هنر آیینی می‌تواند موثر باشد، خاطرنشان کرد: در تمام هفت دوره سوگواره تعزیه ده‌زیار از تمام بچه‌خوانان تعزیه طی مراسمی و با حضور مسئولان تجلیل به عمل می‌آید.

 

آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار و قرائت بیانیه هیئت داوران امشب در محل سقاخانه و دارالشفای حضرت ابوالفضل(ع) ده‌زیار برگزار می‌شود.


خروج