1398/07/28
نماینده ولی فقیه در استان کرمان تاکید کرد:

مرقد شریف امام حسین (ع) امروز تبدیل به کانونی برای جذب ملت‌های مختلف شده است

امام جمعه کرمان با اشاره به پیاده‌روی عظیم اربعین گفت: این همه همدلی عمود به عمود برای رسیدن به قلب تپنده کانون مردانگی و شهامت است تا به دنیا ثابت کنند مرقد شریف امام حسین (ع) امروز تبدیل به کانونی شده که همه از ملت های مختلف را به خود جذب کرده است.

مرقد شریف امام حسین (ع) امروز تبدیل به کانونی برای جذب ملت‌های مختلف شده است

حجت الاسلام و المسلمین حسن علیدادی سلیمانی امروز (26 مهر) در خطبه های نماز جمعه با تأکید بر رعایت هرچه بیشتر تقوای الهی در دنیایی که بسیار زودگذر است؛ افزود: اینقدر جاذبه های دنیا روی انسان اثر گذاشته که به فکر بعد از دنیا نیستند بنابراین باید فکر و اندیشه و نگاه مان را از دنیا و جاذبه ها فارغ و فکر جدی برای رفتن از این دنیا بکنیم.

 

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان ضمن اشاره به اینکه پیامبر اکرم(ص) برای تغییر جامعه در چند محور کلی و مهم کار کردند؛ گفت: اولین محور و تلاش پیامبر برای این بود که معرفت و شناخت مردم را بالا ببرد؛ محور دوم تلاش داشت که در جامعه الگوسازی کند و انسان های شایسته به مردم معرفی کند؛ سومین تلاش و محور این بود که مواظبت کنند تا  انسان هایی در مسئولیت و حاکمیت قرار گیرند که متناسب با آن لیاقت داشته باشند اما بعد از 23 سال زحمت پیامبر و بعد از 5 دهه، جامعه دچار دگرگونی شد و حادثه ای مثل کربلا و عاشورا رقم خورد.

 

 

وی افزود: در این سه محور پیامبر زحمت کشید و افرادی بودند که همین سه محور را خنثی و شناخت مردم را دچار مشکل کردند و فتنه ها را در دستور کار قرار دادند؛ فتنه ها زمانی بستر برای رشد پیدا می کنند که تعداد قابل توجهی دچار هوی پرستی شوند؛ لذا زمانی هوی و هوس ها در جامعه رشد کرد، بستر برای ظهور و بروز فتنه ها مشخص می شود.

 

 

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با اشاره به اینکه قرآن می فرماید" آیا گمراه تر از کسی که از هوی و هوس پیروی می کند سراغ دارید؟ ادامه داد: هوای ریاست، هوای ثروت، هوای مدیریت و هوای شهرت وقتی روی آمدند، آیا دیگر گمراه تر از آن کسی هست؟ قرآن کریم نمونه های هوا پرستی را با مثال های متعدد برای ما روشن کرده؛ در ظلم و ستم و استعمارگری فرعون را مثال می زند(همان هایی که برای اینکه یک روزی ریاست آنها تهدید نشود آدم کشی را در دستور کار داشتند.

 

 

وی ادامه داد: در لجاجت و خودپرستی و تکبر جریانی مثال می زند که در مقابل حضرت نوح قرار گرفتند؛ در اسراف گری و اهل عیش و نوش بودن قومی را مثال می زند که در مقابل حضرت صالح ایستادند-آن هایی که اسراف می کردند و به همین لذت های دنیا بسنده کردند که همه درگیری ها و اختلافاتی که وجود داشت ریشه به گروهی است که اهل عیش و نوش بودند.

 

 

امام جمعه کرمان گفت: در انحرافات متعدد اخلاقی، قومی که در مقابل حضرت لوط ایستادند را مثال زده؛ در تقلبات مالی و تخلفات، قومی که در مقابل حضرت شعیب بود و... لذا در یک طرف انبیا برای هدایت مردم و یک طرف خط هوی و هوس برای فتنه ها بود.

 

 

وی با اشاره به اینکه هوی پرستی در قرآن کریم جلوه های متعددی دارد که جلوه های آن را در روایت متعدد می بینید؛ افزود: هرچه دنبال هوی و هوس راه افتادید از عقل و دین فاصله گرفته اید؛ لذا حضرت علی(ع) فرمود «دردهای جامعه فتنه و انحرافات است».

 

 

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با استناد به فرمایشات امام علی علیه السلام که به تشابه فتنه ها همانند پاره های شب تار اشاره دارد؛ افزود: «اگر مواظبت نکنید در مقابل{فتنه ها} نمی شود ایستاد و آنچنان فتنه ها جای گیر می شوند که پرچم فتنه را کسی نمی تواند خنثی کند» لذا وقتی فضای جامعه ای فتنه آلود و دچار انحراف شد و انسان های فتنه گر در جامعه جرأت کردند به میدان بیایند اولین آسیب های فتنه این است که تن های فراوانی بعد از سال ها استقامت می لرزند، آدم هایی که سال ها در سلامت بودند در فتنه به زمین خوردند و در انحراف دچار تردید شدند و آن زمان که جامعه دچار مشکل شد زمانی است که افکار و اندیشه بعد از هجوم فتنه ها مشوش می شود.

 

 

وی بیان داشت: سه خطر در فتنه ها وجود دارد که باعث می شود فتنه ها پررنگ تر دیده شوند؛ یکی، خطر هوی پرستان است که به  دنبال فضای آلوده می گردند و بعضی ها هوی پرست نیستند اما خواصی که دچار شک شدند آنها هم در مقابل سکوت کرده و گروه دیگر توده مردم هستند با اینکه نجابت دارند می خواهند بروند در میدان اما نمی دانند در کدام میدان باشند لذا این همانی است که حضرت علی فرمود «وقتی فتنه ها روی آوردند خیلی ها دچار شک می شوید»و وقتی خواص دچار شک می شوند توده مردم اینجور نشوند؟ لذا در کربلا در حین عملیات خیلی از خواص متوجه نشدند اگر متوجه می شدند در گروه امام حسین علیه السلام بودند؛ نهضت توابین برای چیست؟در تاریخ اسلام مؤثر واقع نشدند اگر همین ها در همان زمان بودند کربلا اینجور می شد؟

 

 

امام جمعه کرمان ادامه داد: حضرت علی فرمود«شبهه هایی که فتنه به وجود می آورد بعضی شهرها را تحت تأثیر می گذارد و آن هایی تحت تأثیر قرار می گیرند فتنه زده می شوند و آن هایی که بصیر و آگاه هستند در مقابل فتنه می ایستند» حضرت علی زمانی را پیش بینی می کند و می فرمایند«زمانی فتنه رقم خواهد خورد که زمین را از سرهای بریده فرش می کنند» کربلایی که در آن بستر برای انقلاب و نهضت بود آن زمین کربلا با پیش بینی امام علی علیه السلام از سرهای بریده و از جنازه ها ی پرپر شده فرش می شود.

 

 

وی با تأکید بر اینکه باید زمان خود را خوب بشناسید و فتنه های رنگارنگ و انحرافات پیچیده را بشناسید؛ گفت: نکند زمانی فتنه ها خاموش شدند آن زمان پشیمان شوند لذا لازم است همه این موضوعات را مدنظر داشته باشیم تا در راه حق حرکت و از حق و عدل حمایت کنیم.

 

 

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان در خطبه دوم  ضمن تسلیت سالروز شهادت اویس قرنی در جنگ صفین، آیت الله سید مصطفی خمینی عالم مجاهد، ارتحال آیت الله مهدوی کنی و شهادت سردار سرافراز شهید اسلام شوشتری افزود: هفته تربیت بدنی و ورزش را به ورزشکاران که سلامت جسم در گرو آن است و روز صادرات که صادرات می تواند کشور را در اقتصاد یاری کند توجه ویژه داریم و امیدواریم در هردو بخش مسئولین اسباب را فراهم کنند تا هر دو بخش فعال شود.

 

 

 

وی سپس به رشادت فرزندان انقلابی اطلاعات سپاه اشاره کرد که توانستند با هوشمندی هر چه تمام تر سرکرده کانال ضد انقلابی آمد نیوز، روح الله زم را در عملیات پیچیده و حیرت انگیز با آنکه سرویس های اطلاعاتی دنیا از آن مراقبت می کرد شکار کنند، ابراز امیدواری کرد: با پیشرفت این پرونده همفکران و همراهان این فرد منحرف شناسایی و مجازات شود و این نشان داد که هرکسی که دست به بیگانه می دهد هر لحظه ممکن است فرزندان رشید و دلاور ما به سراغ شان بروند.

 

 

امام جمعه کرمان در ادامه، اربعین حسینی را از زیبا ترین جلوه های تشکیل امت واحده اسلامی و بسترساز جامعه برای ظهور حضرت ولی عصرعجل الله تعالی دانست که امروز تبدیل به بزرگترین حرکت های پاک و مؤمنانه شده که در دنیا نظیر ندارد؛ جریانی تنومند و پویا که سیل خروشان وحدت و امت اسلامی و امت آزاده جهان را به تصویر کشانده است و این همه همدلی عمود به عمود برای رسیدن به قلب تپنده کانون مردانگی و شهامت و شهادت است و تا به مرقد شریف حسین برسند و به دنیا ثابت کنند اگر حسین و یارانش در کربلا مظلومانه شهید شدند امروز تبدیل به کانونی شده که همه از ملت های مختلف را به خود جذب کرده لذا در کنار هم قرار گرفتن با محور ایثار و فداکار شدن در راه رضایت خدا و در کنار هم قرار گرفتن در مقابله با ظلم و ستم و استکبار و در کنار هم راهپیمایی کردن برای آشتی نکردن با ظلم و جور و فریب و پیشنهادات رنگارنگ دشمن را نخوردن است.

 

 

وی با تأکید بر اینکه گفتمان توبه استکبار را رایج کنید زیرا وقت عبور از مذاکره است و گفتمان غالب سیاسیون ما باید توبه استکبار باشد؛ افزود: باید مواظب باشید حرف های دو پهلو را کنار بگذارید؛ کشور در حالت و شرایط جنگی است و استکبار با تمام قوای خود برای شکست انقلاب به میدان آمده از جمله آنچه که فرانسه تلاش می کند و در شرایط اینجوری کشور نباید دچار دو قطبی شود؛ در تعجب است که بعضی ها در مسئولیت های بالای جمهوری اسلامی جوری حرف می زنند که کشور به سمت دو قطبی برود.

 

 

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی قانون اساسی جمهوری اسلامی را میثاق ملی و تحت سایه و هدایت روایات و آیات دانست و  گفت: حرف هایی که امروز جامعه را دچار شک و تردید می کند اصلاً پسندیده نیست بلکه باید همراه و همدل در خط رهبری انقلاب از نظام اسلامی دفاع کنیم.

 

 

 

وی ادامه داد: وقت آن رسیده است فتنه ها را خاموش و کور کنیم و جلوی انحراف را بگیریم و کشور با وحدت و همدلی پیروزی خود را جشن بگیرد؛ امروز تحریم، رنگی ندارد و تهدید ها معنایی ندارد؛ به کشتی نفتکش ما دزدانه حمله می کنند نه با شجاعت و صلابت و در حرکت کور کاملاً طراحی شده؛ اما باید این را بدانیم که اگر قرار است این آبراه ناامن شود برای همه ناامن خواهد شد اینها شناسایی و مجازات خواهند شد و جمهوری اسلامی نشان داده است مجازات خواهد کرد.

 

به نقل از خبرگزاری فارس


خروج