برگزاری آیین گرامیداشت واقعه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان

آئین گرامیداشت ۲۴ مهر سالروز به آتش کشیدن مسجد جامع کرمان برگزار شد.

برگزاری آیین گرامیداشت واقعه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان

بعد از اینکه در 17 شهریور سال 1357 رژیم منحوس پهلوی مردم تهران را در میدان ژاله به گلوله بست، چهلم شهدای این روز در شهر کرمان با حضور عظیم مردم انقلابی باشکوه برگزار شد.

مردم کرمان در این روز با راهپیمایی خود را از سراسر استان به مسجد جامع رساندند که عمال رژیم پهلوی با اجیر کردن تعدادی از کولی‌ها این مراسم را به‌هم زد و قرآن‌های مسجد و وسائل نقلیه مردم را به  آتش کشیدند و مردم را تا آنجا که می‌توانستند با چوب زدند.

به همین دلیل 24 مهر ماه برای مردم  کرمان تداعی کننده رشادت انقلابی و مبارزات آنها علیه رژم پهلوی و برگ زرینی در مبارزات این استان است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

امسال هم بر اساس سنوات گذشته مراسم باشکوه سالگرد این مراسم بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع کرمان برگزار شد.

 در ابتدای این مراسم رضا درویشی از هنرمندان کرمانی در قالب یک کار هنری به عنوان شاهد عینی ماجرا به روایت واقعه 24 مهر 57 پرداخت.  

وی گفت: عصر 23 مهرماه در بین نماز مغرب و عشاء اعلام کردند که فردا مراسم شهدای 17 شهریور تهران در مسجد جامع برگزار می شود، اول صبح زود خود را به مسجد رساندم که دیدم پاسبان‌ها دور تا دور مسجد ایستاده‌اند از پله‌ها که پائین آمدم وارد مسجد شدم.

وی افزود: خطیب آن روز آقای صمدانی بودند در بین سخنرانی ناگهان فردی داخل آمد و داد زد که درهای مسجد را ببندید کامیون کامیون کولی‌ها همراه ساواک با چوب و چماق درب‌ها یمسجد را شکستند و مردم و زن بچه‌ها را زیر بار کتک گرفتند و قرآن‌ها را آتش زدند.

 

این مبارز انقلابی دلیل حمله به مسجد را تشریح کرد و گفت: دلیل اینکه به مسجد حمله کردند این بود که ناب‌ترین و انقلابی‌ترین‌های مردم کرمان در مسجد جمع شده بودند.


خروج