امام جمعه کرمان:

جریان مقاومت، همه آزادی‌خواهان جهان را تحت پوشش قرار می دهد/ تا جان داریم در خدمت اسم و رسم شهدا هستیم

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان اینکه امروزدشمن بدنبال این است که اسم و رسم شهدا را در جامعه کمرنگ کند؛ گفت: تا جان داریم باید در خدمت اسم و رسم شهید باشیم.

جریان مقاومت، همه آزادی‌خواهان جهان را تحت پوشش قرار می دهد/ تا جان داریم در خدمت اسم و رسم شهدا هستیم

حجت الاسلام و المسلمین حسن علیدادی سلیمانی، امروز(۵ مهر) در خطبه های نمازجمعه با توصیه به رعایت تقوای الهی و اشاره به اینکه امام علی علیه السلام فرمود اطاعت از خدای تبارک را پوشش روان خود قرار دهید؛ گفت: رعایت تقوای الهی یعنی خود را تسلیم خدا دانستن و برنامه در زندگی این باشد که هر چه خدا خواسته به همان عمل شود.

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان در ادامه سلسله مباحث خطبه های قبل مبنی بر اینکه پیغمبر اسلام از زمانی که مبعوث شدند برای هدایت مردم تا پایان رسالت در سه محور اساسی کار کردند تا جامعه ای که با خصوصیات غیردینی شکل گرفته بود و برمدار و محور جاهلیت و کبر می چرخید را تغییر و بر محور اسلام قرار دهد؛ این محورها را ارتقاء آگاهی و معرفت، الگوسازی و تقسیم مناصب بر اساس شایستگی ها دانست.

 

 

وی درباره محور سوم اظهار داشت: پیامبر تلاش داشتند حتماً صاحبان منصب متناسب با منصب انتخاب شوند؛ کسانی که صاحب مقام می شوند معمولاً خواص جامعه هستند پس حرف در این موضوع با خواص است؛ خواص کسانی هستند که در بین مردم موقعیت پیدا کرده و مردم آن ها را انتخاب می کنند یا نماینده مردم می شوند.

 

 

امام جمعه کرمان ادامه داد: وقتی کسانی مأموریت پیدا می کنند دایره نفوذ پیدا می کنند و در مأموریت خود خیلی از اتفاقات رقم می زنند؛ گاهی اوقات هم نه انتصاب و نه انتخاب است اما موقعیت خاص در بین جامعه پیدا می کند، گاهی فرد موقعیت علمی خاص پیدا می کند یا در موقعیت اقتصادی خاص قرار می گیرد.

 

وی با اشاره به عملکرد خواص در عاشورا افزود: امام حسین فرمود شما که خواص جامعه بودید دچار انحراف بزرگ شدید و آنجا که حق ضعفا از بین می رفت هیچ کاری انجام ندادید و آنچه که حق خود می دانید گاهی اوقات حقتان نیست اما چون نفودی در جامعه دارید در مورد شأن و جایگاه شما کسی حق ندارد کوچکترین تجاوزی کند؛ حضرت در ادامه فرمود شما خواص جامعه دنیای خود را آباد کردید اما با توجه به اینکه عاقبت خود را از دست دادید و با امتیازات ویژه دنیا را آباد کردید.

 

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی گفت: وقتی جامعه ای به جایی رسید که برای خود امتیاز ویژه بگیرد و از حق مردم دفاع نکند و توده های مردم را فراموش کنند در آن جامعه چه توقعی دارید؟ در آن جامعه نباید کربلا اتفاق بیفتد؟

 

وی با اشاره به فراز دیگری از فرمایشات امام حسین علیه السلام مبنی بر اینکه خواص آن روز حتی از مال خود نگذشتند؛ گفت: یکی از انواع جهاد، جهاد با مال است؛ هر نزاع و جنگی در مقابل باطل هزینه دارد و کسانی که ثروتمند هستند باید بخشی از آن را در راه خدا ببخشند لذا حضرت علی فرمود با مالتان در راه خدا جهاد کنید و جبهه ها را محکم نگه دارید و رزمندگان را تجهیز کنید.

 

 

نماینده ولی فقیه در استان کرمان ادامه داد: ضعف سوم را امام حسین در مورد خواص زمان خود را اینگونه بیان می کند که شما هیچکدام جان در راه خدا ندادید و رزمنده هم نشدید و در میدان جنگ نبودید و شمشیر علیه باطل نکشیدید و تماشاچی حکومت داران بودید و حتی نسبت به نزدیکان و قبلیه خود وقتی می دیدید در راه باطل می روند اخمی نکردید؛ وقتی جامعه اینگونه شد خواص تبدیل به افراد راحت طلب و رانت خوار می شوند و آنوقت فاسدان حاکم می شوند و جامعه را به هلاکت می دهند و معیشت مردم را دچار خرابی می کنند و رحم نمی کنند و انسان ها را قتل عام می کنند؛ لذا به همین دلیل پیامبر اکرم روی این موضوع تأکید داشتند.

 

 

وی در خطبه دوم با تبریک ولادت امام باقر علیه السلام طبق روایتی در سوم صفر المظفر؛ به 7مهر سالروز شهادت شهیدان فلاحی،نامجو ،کلاهدوز ،فکوری وجهان آرا؛ به هفته تکریم از سالمندان هم اشاره و بیان کرد: باید به سالمندانی که در بین ما هستند طبق دستورات دینی و انسانی توجه ویزه کنیم و مورد تکریم قرار دهیم و این مسیری است که هرکدام به این مرحله خواهیم رسید و همه نیاز به توجه و تکریم دارند.

 

 

امام جمعه کرمان با اشاره به هفته دفاع مقدس؛ دفاعی که قبل از آن پیروزی انقلاب را داریم؛ بیان داشت:  این ملت در خدمت امام، انقلابی را به پیروزی رساند که یک جریان بی نظیر است و نمونه ندارد گفتمان انقلابی ارزشمند را رقم زدند؛ جنگی تحمیل شد که جلوی این گفتمان گرفته شود اما مردم تحت ولایت فقیه و امام عارف و مجاهد و مخلص و با بصیرت مردانه ایستادند و از این گردنه سخت تاریخی که تهاجم گسترده علیه کشور بود و جریان مقاومت در آن جریان داشت؛ ایستادگی کردند.

 


وی با تصریح به اینکه دفاع و انقلاب تبدیل به راهبرد مقاومت و به محوریت ایران و تحت رهبری رهبر شجاع انقلاب شد و امروز پرچم دار  گفتمان مقاومت، ایران اسلامی به محوریت رهبری است؛ افزود: حداقل یک دهه بعد از سال 57  این گفتمان شکل گرفت و امروز جریان مقاومتی را که در منطقه می بیند که هیچ تحولی در منطقه نیست مگر اینکه این گفتمان در ان اثرگذار و جریانی رو به پیشرفت است.

 


حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با تصریح به اینکه جریان مقاومت، همه آزادی خواهان جهان را تحت پوشش قرار می دهد؛ گفت: استکبار در مقابل این گفتمان دست به شیطنت می زند و یکی از این شیطنت ها مذاکره و گفتگو است اما مداکره مکارانه است و به دنبال این است مقاومت را متوقف و تا می تواند تهدید و تحریم های حداکثری کند و در مقابل در شعار حرف از مذاکره زدن است.

 

 

وی تحریم ها علیه ایران و جنگ اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و با متذکر شدن اینکه ما هیچوقت آرایش جنگی در اقتصاد نکردیم؛ تأکید کرد: باید با اخلال گران اقتصادی که پیاده نظام دشمن هستند و سعی دارند با این جریان جلوی آن را بگیرند و به شکست بکشانند، مبارزه جدی صورت گیرد.

 

 

امام جمعه کرمان با اشاره به اتهام زنی ها علیه ایران و اینکه هر اتفاقی که در منطقه می افتد و در میدان کم می آورند سعی دارند به ایران برگردانند حتی در تریبون های بین المللی؛ خاطرنشان کرد: از نظر فرهنگی دنبال این هستند که مردم را ناامید کنند زیرا وقتی مردم از نظر روحی ناامید شدند در مقابل حوادث حساس نمی شوند.

 


وی متذکر شد: اینها می خواهند لاابالی گری را به وسیله گروه های کوچک ترویج دهند تا فساد را ترویج کنند؛ دنبال این هستند که پارک ها و مراکز عمومی را تبدیل به این کنند که قشر متدین حضور پیدا نکنند لذا بر همه واجب است در مقابل این جریان بایستند و خود را امر به معروف کنند و اگر دیدند اثر ندارد گزارش دهند.

 

 

 

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی کمرنگ کردن رویه و روحیه انقلابی در کشور را از دیگر اهداف دشمن خواند و ادامه داد: حرکت هایی که امروزه شاهد آن هستیم عبارت از این است که اسم و رسم شهدا را در جامعه کمرنگ کنند؛ شهدایی که خون آنان حیات در کشور جاری می کند و همه قدرت و اقتدار ملی به خون آنها وابسته است و تا جان داریم باید در خدمت اسم و رسم شهید باشیم؛ این بخشی از توطئه های دشمن علیه مقاومت بر محوریت ایران اسلامی است.

 

خبرگزاری شبستان


خروج