1398/08/13
شور و شعور انقلابی در کرمان

به گواه تاریخ؛ کرمان نماد مبارزه با استکبار

مردمان با بصیرت کرمان نماد مبارزه با استکبار هستند، امروز 13 آبان حضور هزاران نفر از مردم در روز مبارزه با استکبار جهانی چشمگیر بود.

به گواه تاریخ؛ کرمان نماد مبارزه با استکبار

افراد مؤثر و اندیشمند و مبارز کرمان در به‌وجود آوردن و حرکت بسیاری از موج تحول و جنبش‌های آزادی‌خواهانه در ایران نقش ایفا کرده‌اند و سرانجام یک کرمانی از جان گذشته به‌نام میرزا رضای کرمانی بود که به تنهایی در مقابل استبداد ایستاد و راه ایستادن و مبارزه با استبداد را برای ملت باز کرد.

اما نقش کرمان به همین میزان محدود نگشت بلکه انتشار خبر به چوب بستن تعدادی از علمای کرمان که میرزا محمدرضا مجتهد از جمله آنان بود در تصریح حرکت مشروطیت بسیار موثر افتاد.

 

نقش تاریخی کرمان در جریان اوج‌گیری حرکت انقلاب اسلامی تکرار شد، چنان‌که از همان آغازین روزهای نهضت به رهبری امام خمینی (ره) تعدادی ازشاگردان کرمانی ایشان در زمره‌ فعال‌ترین چهره‌های مبارز بودند، آنها در راه اعتلای انقلاب سختی‌ها متحمل شدند و مرارت‌ها کشیدند، این حضور شخصیت‌های کرمانی در عرصه انقلاب به گونه‌ای پر رنگ بودکه به هنگام تشکیل شورای انقلاب در آستانه پیروز انقلاب در سال 57 از پنج نفر هسته مرکزی آن که توسط امام معرفی شدند، دو تن کرمانی بودند.

مردم انقلابی و پرشور کرمانی چه در زمان جنگ تحمیلی و چه بعد از جنگ تحمیلی همواره تمام‌قد از انقلاب و آرمان‌های آن دفاع کرده‌اند و حضوری گسترده و با بصیرت در میدان داشته‌اند چه در زمان فتنه 88 که حتی یک حرکت اعتراضی در کرمان صورت نگرفت و با ندای ولی امر مسلمین برای 9 دی 88 به‌صورت خودجوش حماسه عظیم روز بصیرت به ثمر نشست و به گواه تاریخ کرمان از جمله شهرهایی بود که جمعیت مردم با بصیرت در این روز در خیابان‌های سراسر استان موج می‌زد.

مردمان با بصیرت کرمان نماد مبارزه با استکبار هستند، امروز 13 آبان حضور هزاران نفر از مردم در روز مبارزه با استکبار جهانی حضوری چشمگیر بود، به‌طوری که سخنران این روز منوچهر متکی گفت: « درود خدا بر شما مردم انقلابی کرمان برای این حضور عظیم و با بصیرت، مردم کرمان هرگاه ندای رهبری برای حضور در صحنه را شنیده‌اند به‌صورت خودجوش  حضوری عظیم داشته‌اند.»

 

امروز از اوایل صبح زود از گوشه گوشه شهر جمعیت بود که به معیادگاه مبارزه با استکبار جمعیت سرازیر می‌شد جمعیتی که در گفتن قابل توصیف نیست.

امروز بعد از گذشت چهل سال از آن واقعه مردم انقلابی و با بصیرت کرمان با حضوری پرشور همراه نسل دوم، سوم و چهارم انقلاب همگی در کنار هم و شانه به شانه در راهپیمایی روز ملی مبارزه با استکبار شرکت کردند.

راهپیمایان با سردادن شعارهایی همچون «ام‌الفساد قرن ما آمریکاست»، «لبیک یا خامنه‌ای لبیک یا حسین است»، «خامنه‌ای خمینی دیگر است، ولایتش ولایت حیدر است»، «جنایت منطقه زیر سر آمریکاست» و «تهدید و تحریم دیگر اثر ندارد» انزجار خود را از استکبار فریاد زدند.

 

حضور باشکوه رفسنجانی‌ها در 13 آبان

حجت‌الاسلام عباس رمضانی‌پور امام جمعه رفسنجان امروز در راهپیمایی 13 آبان به برخی ویژگی‌های جمهوری اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: از ویژگی‌های اختصاصی کشور ایمان عمیق مردم و پایداری آن‌هاست که بر این باورند اگر در راه خدا استقامت و پایداری به خرج دهند پیروزی‌های غیبی نصیب‌شان خواهد شد.

وی ادامه داد: برخورداری از موهبت پیروی از فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص)، بهره‌مندی از وجود دو رهبر صالح و مصلح الهی هوشمند و توانمند در طی این چهل سال گذشته یعنی امام خمینی (ره) و امام خامنه‌ای و برخورداری از مردمی مقاوم و نسل جوان مومن و انقلابی دیگر ویژگی‌های نظام ماست.

 

امام جمعه رفسنجان افزود: ایستادگی و پرداخت هزینه‌های لازم در حمایت از مسأله جهان اسلامی یعنی فلسطین در برابر رژیم نامشروع اسرائیل که از قدرت برتری برخودار شده‌اند، دیگر خصوصیت جمهوری اسلامی است.

وی به تحریف واقعیت‌های انقلاب توسط برخی افراد اشاره کرد که رهبری به آن پرداختند و گفت: اختلاف بین ملت ایران با دولت آمریکا از 28 مرداد سال 32 و ماقبل آن است نه از زمان تسخیر لانه جاسوسی، تسخیر لانه جاسوسی به همت جوانان مومن و انقلابی ید خون‌آشام و سلطه حاسوسان آمریکا را از کشورمان قطع کرد نه اینکه بخواهد مایه اختلاف شود.

رمضانی‌پور خاطرنشان کرد: بعضی در بحث مدیریت ضعف دارند این ضعف‌ها را به اختلافات با آمریکا ربط ندهند مردم هوشمند ما که بالاترین امتیازشان صبر و استقامت است، داریم. مردم گرانی‌ها، تبعیض‌ها، فسادهای مالی و اقتصادی را دیدند اما صبر کردند و امروز بر جنگ اقتصادی دشمنان فائق آمده‌ایم.

همه برای پشتیبانی از «ولایت» آمدند

 حجت‌الاسلام محمدحسین نوزایی امام جمعه بخش اسماعیلی جیرفت اظهار کرد: دانش‌آموزان در عرصه‌های مختلف  انقلاب، خود را نشان دادند و امروز با حضور خود ثابت کردند که همچنان پای آرمان‌های نظام و انقلاب هستند و تا پای جان از آرمان‌های نظام و انقلاب دفاع می‌کنند.

وی بیان کرد: امروز ما هرچه داریم ازبرکت خون شهیدان است و امروز اسلام به ایران به خاطر دانشمندانش می‌بالد، دانش‌آموزان همان راه دانش‌آموزان قدیم را ادمه می‌دهند و امروز در روز سیزدهم آبان همه  آمدند بگویند ما پشت ولایت هستیم و به برخی در داخل و خارج بگویند ما هرگز با آمریکا نه در برجام و نه درجاهای دیگر مذاکره نخواهیم کرد.

 

وی افزود: همه نتیجه برجام را دیدند، 6 سال کشور را تعطیل کردند و حتی آب خوردن را به برجام گره زدند اما دانش‌آموزان نخواهند گذاشت که دوباره با آمریکا و اروپا مذاکره کنند.

وی گفت: مردم  کشور امروز آمدند  به استکبار بگویند که اگر کوچکترین خطایی کنید مرزهای ایران قتلگاه شما خواهد شد.

تقویت روحیه خودباوری درس‌ 13 آبان است

حجت‌الاسلام محمود محمدی رئیس دادگستری شهرستان زرند در جمع راهپیمایان زرند با گرامیداشت یوم‌الله ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی از مردم ولایتمدار، شهیدپرور و همیشه در صحنه شهرستان زرند برای حضور در راهپیمایی ۱۳آبان، قدردانی کرد.

وی ادامه داد: در تاریخ پرافتخار ایران اسلامی، سیزدهم آبان یادآور سه رویداد مهم تبعید حضرت امام خمینی(ره) به ترکیه در سال ۱۳۴۳، به شهادت‌رساندن دانش‌آموزان مظلوم در سال ۱۳۵۷و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ توسط دانشجویان پیرو خط امام(ره) است.

 

رئیس دادگستری شهرستان زرند بیان کرد: در واقع  همه رویدادهای این روز تاریخی بزرگ پیام‌ و درس‌هایی را به نسل حاضر و نسل‌های آینده دارد که تقویت روحیه خودباوری ، هوشیاری در مقابل توطئه‌های دشمنان و استکبارستیزی از مهم‌ترین درس‌های این وقایع است.

وی با اشاره به قدرت ایران اسلامی در جهان و به ویژه استکبارستیزی امت ایران اسلامی افزود: امروز ایران اسلامی به خود می‌بالد که براساس مبانی دینی و انقلابی خود و به تبعیت از رهبر معظم انقلاب توانسته بینی آمریکای جهان‌خوار را به خاک بمالد.

راهپیمایی باشکوه مردم سیرجان در یوم‌الله 13 آبان

مردم شهرستان سیرجان اعم از شهرهای سیرجان، پاریز، زیدآباد، بلورد و بخش گلستان امروز حضوری گسترده و بی‌نظیر در راهپیمایی 13 آبان داشتند.

این مراسم در سیرجان از چهارراه شهید نصیری تا گلزار شهدای گمنام برگزار شد و دانشجویان، دانش‌آموزان و قشرهای محتلف مردم با طی مسیر خیابان‌های شهید نصیری و شریعتی در مراسم 13 آبان شرکت کرده و با شهداء نیز تجدید میثاق کردند.

راهپیمایی 13 آبان در شهرستان انار

همزمان با سراسر میهن اسلامی و استان کرمان مردم ولایتمدار و همیشه در صحنه شهرستان انار همگام با دانشجویان و دانش‌آموزان در روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش‌آموز از میدان بسیج تا حسینیه علی‌بن ابیطالب (ع) حضور پیدا کردند.

 

راهپیمایان با مشت‌های گره کرده و فریادهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر انگلیس حمایت قاطع خود را از نظام مقدس جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری اعلام و نفرت و انزجار خود از آمریکا و اسرائیل را ابراز کردند.

 

شرکت‌کنندگان در راهپیمایی سپس در محل حسینیه علی‌بن ابیطالب این شهرستان تجمع و در پایان امام جمعه این شهرستان پیرامون رویدادهای سال 58 و همچنین سال 42 سخنرانی کرد.


خروج